Vijesti sa tržišta: Privremeni predah ili preokret trenda?

Rast berzanskih indeksa ove je sedmice zaustavljen (ili usporen u Njujorku), a Trumpova trgovina izgubila je zamah.
Bitcoin se takođe udaljio od granice od 100.000 dolara. Privremeni predah ili preokret trenda?

Vjerovatno je riječ o manjoj korekciji prije nove uzlazne putanje, iako ne nedostaje upozorenja koliko je trenutno posebno (pre)cijenjena Njujorška berza, gdje je premija u odnosu na evropska tržišta najveća u istoriji. Visokih vrijednosti očigledno je svjestan i čuveni investitor Warren Buffett, koji u svom holdingu Berkshire Hathaway trenutno drži rekordno visok nivo imovine u novcu (ili brzo otkupivim obveznicama) – čak 30 posto ukupne imovine. Očigledno je da Buffett u ovom trenutku ne vidi prave prilike i radije će sačekati korekciju. Ako tradicija prevlada, vjerovatno je neće vidjeti ovog mjeseca, jer je decembar generalno najbolji mjesec u godini na Wall Streetu.

Od 1928. godine, S&P 500 bilježi rast u 74 posto slučajeva tokom decembra, s jačim dobicima u drugoj polovini mjeseca.

U decembru ove godine još nije zabilježen rast, jer je S&P 500 indeks na istom nivou na kojem je bio početkom mjeseca. No, odmah treba dodati da je u novembru ojačao za 5,7 posto, a od početka godine za 27 posto. Među glavnim razlozima za tako lijep rast su visoki korporativni profiti, podsticanje američkog privrednog rasta i niža inflacija, zahvaljujući kojima je Fed već u septembru počeo snižavati kamatne stope. Hoće li ih dodatno smanjiti na sastanku u decembru sljedeće sedmice (velika je vjerovatnoća da hoće), zavisiće i od danas objavljenih podataka o inflaciji za novembar. U oktobru je godišnja inflacija u SAD-u iznosila 2,6%, dok se za novembar očekuje 2,7%. Očekuje se da će temeljna inflacija (bez cijena hrane i energije) ostati nepromijenjena na 3,3 posto. Strahuje se da će inflacija dobiti zamah sljedeće godine ako se razbukta carinski rat.

Ako je rast na Wall Streetu zaustavljen posljednjih dana, Kina je napredovala. Nakon objave opsežnih poticajnih mjera kineske vlade u septembru, tadašnji rast bio je brz, ali kratkotrajan, nakon čega je uslijedio novi pad i odljev stranog kapitala. Sve do ponedjeljka, kada su investitori ponovo dobili razlog za optimizam. Naime, Politbiro je za narednu godinu najavio proaktivnu fiskalnu politiku, ali istovremeno i prilično labavu monetarnu politiku, kako bi se podstakla domaća potrošnja. Kineski berzanski ETF-ovi porasli su skoro devet posto u ponedjeljak, smanjujući 40-postotni diskont kineskog tržišta u odnosu na Indiju. Kineske državne obveznice takođe su ojačale, gurnuvši svoj zahtijevani prinos na rekordno nisku razinu od 1,893 posto za 10-godišnju obveznicu, što je čak manje od prinosa na usporedivu japansku obveznicu.

U međuvremenu, svijet još uvijek nagađa kako će Trumpove najavljene carine uticati na trgovinu. Kina je i dalje donekle izložena. Otkako je Trump pokrenuo carinski rat 2018. godine, trgovinski suficit Kine se više nego udvostručio na 820 milijardi dolara, izvještava The Economist. Sa SAD-om suficit iznosi 340 milijardi, otprilike isto kao i 2018. godine. Ako Trump bude umjeren u dodatnim carinama na kinesku robu, to bi (prema Oxford Economicsu) moglo smanjiti rast kineskog BDP-a za samo 0,4 postotna boda između 2027. i 2029. godine. Kineski think-tank CF40 Research procjenjuje da bi umjerene dodatne carine (između 10 i 20 posto) usporile godišnju stopu rasta kineskog izvoza na 1,5 posto sljedeće godine (sa 2,2 posto da nije bilo dodatnih carina).

Slični Članci