Kako se ovaj globalni igrač suočava s optužbama i kritikama iz mnogih zemalja, postavlja se pitanje šta stoji iza privlačnih ponuda i koje su moguće posljedice za potrošače.
Temu, platforma koja nudi širok spektar proizvoda, našla se na meti stručnjaka zbog sumnji u prikupljanje podataka o korisnicima i potencijalno nepoštene poslovne prakse. Ekonomista Nemanja Antić upozorava na mogućnost da se niske cijene koriste kao mamac za kupce, a kasnije se primenjuje cjenovna diskriminacija. Ovo bi moglo uticati na način na koji potrošači donose odluke o kupovini.
Nemanja Antić upozorava na praksu koja može dovesti do povećanja cijena nakon privlačenja kupaca niskim cijenama. “Vidljivo je da su u početku cijene bile 0, 1 ili čak 2 dinara… A vi koji ste kupili, vama sada polako rade onu cjenovnu diskriminaciju cijena” objašnjava Antić za jednu domaću televiziju.
Europarlamentarka Biljana Borzan iznosi zabrinutost zbog nepravilnosti u vezi sa zdravstvenim opasnostima i usklađenosti sa EU propisima. Potrošačka udruženja iz 17 zemalja EU prijavljuju sumnje u proizvodnju robe koja nije u skladu sa zakonima EU, posebno kada je reč o izrabljivanju radnika.
Kakav je odgovor Temua?
Temu tvrdi da su spremni za saradnju i da nisu krivi za navode, ali detalji komunikacije sa Evropskom komisijom nisu javni. U slučaju nepoštivanja propisa, moguće su sankcije odvraćajućeg iznosa. To su rekli i u odgovoru za srpske medije.
Biljana Borzan savjetuje potrošače datraže oznaku CE na proizvodima kao dokaz da su proizvedeni prema standardima EU, ali napominje da savršeno tržište nije moguće i da je potrebno težiti ka većoj zaštiti potrošača.
(Izvor: Kamatica.com)