Utvrđen je i, navode iz Vlade, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o maslinarstvu i maslinovom ulju. Predloženim propisom se postiže jasnije definisanje prava, obaveze i odgovornosti pravnih i fizičkih lica koja proizvode maslinovo ulje i stavljaju ga na tržište, postiže se efikasniji rad poljoprivredne inspekcije i sporovođenje kaznenih odredbi koje se odnose na stavljanje maslinovog ulja na tržiste, kao i kaznene odredbi koje se odnose na nedozvoljeno krčenje maslinjaka i izgradnju u njima. Strožijim kaznenim odredbama i kontrolama proizvoda, na tržistu ćemo imati maslinovo ulje koje je prije stavljanja u promet ocijenjeno u skladu sa standardima, a potrošači će tačno znati kakav proizvod kupuju. Biće zaustavljena dalja gradnja stambenih objekata, što se posebno odnosi na maslinadu „Valdanos“, u kojoj je ovaj prblem uzeo maha. Takođe, izmjenama i dopunama će se uskladiti pojedini termini sa relevantnim važećim zakonima. U diskusiji je konstatovano da nije potrebno donošenje posebne strategije i rejonizacije u sektoru maslinarstva, s obzirom na to da je donijeta nova Strategija razvoja poljovrivrede i ruralnih područja 2023-2028, koja je već dobila pozitivno mišljenje EK, i koja je obuhvatila sektor maslinarstva.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja.
“Donijeta je Strategija za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednost pacijenata 2025 – 2028 i Akcioni plan 2025 – 2026. godine. Ovim strateški važnim dokumentom Vlada pokazuje opredijeljenost za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednosti cijelog zdravstvenog sistema, sa ciljem obezbjeđenja veće dostupnosti i uspješnosti liječenja, boljih uslova rada i, prije svega, veće sigurnosti pacijenata.
U cilju ispunjavanja završnih mjerila Pregovaračkog poglavlja 21 – Trans-evropske mreže i radi realizacije obaveza iz završnog Mjerila 2, Vlada je donijela Jedinstvenu listu prioritetnih infrastrukturnih projekata za sektor saobraćaja.
Vlada je, takođe, usvojila Informaciju o potrebi namirenja potraživanja iz rada i po osnovu rada za sve preostale radnike privrednog društva „Radoje Dakić“ AD – u stečaju. Nakon utvrđenih izmjena i dopuna Zakona o Budžetu Crne Gore za 2024. godinu, Vlada je zaključila da su se stekli uslovi za ispunjenje svoje pozitivne obaveze izvršenja konkretnih nespornih pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka donijetih u korist ostalih bivših radnika pomenutog privrednog društva u stečaju, a po osnovu kojih su potraživanja priznata u stečajnom postupku.
Usvojena je Informacija o potrebi učešća u postupku javnog nadmetanja za kupovinu poslovnog prostora za potrebe Osnovnog državnog tužilaštva u Pljevljima.
Vlada je usvojila Informaciju o podršci srednjim vjerskim ustanovama. Tim povodom, Vlada je prihvatila ugovore o finansiranju srednjih vjerskih škola – Medrese „Mehmed Fatih“ i Gimnazije „Sveti Sava“. U okviru sredstava opredijeljenih Zakonom o budžetu za 2024. godinu, za Medresu „Mehmed Fatih“ izdvojeno je 800.000 eura, dok je za Gimnaziju „Sveti Sava“ izdvojeno 900.000 eura.
Utvrđen je, takođe, Predlog zakona o energetici, s Izvještajem sa javne rasprave, kojim će se izvršiti dalje usklađivanje zakonodavstva Crne Gore sa pravnom tekovinom EU u ovoj oblasti – Direktivom (EU) 2019/944 o zajedničkim pravilima za unutrašnje tržište električne energije. Ova Direktiva uspostavlja zajednička pravila za proizvodnju, prenos, distribuciju i skladištenje energije i snabdijevanje električnom energijom, zajedno s odredbama o zaštiti potrošača, kako bi se stvorila istinski integrisana, konkurentna, fleksibilna, pravedna i transparentna tržišta električne energije orijentisana na potrošače u Uniji.
Usvojena je Informacija o preuzimanju zajedničkih obaveza za završetak pregovora sa Evropskom unijom do kraja 2026. godine – Platforma „Barometar 26“. Tim povodom, Vlada je ovlastila premijera Milojka Spajića da u ime Vlade potpiše Platformu sa predstavnicima stranaka koje ne čine parlamentarnu većinu.