Skraćena praznična trgovačka sedmica donijela je rast tržišta, premda je otpočela oštrom najavom nove američke administracije oko pooštravanja carina.
Indeks S&P 500, kao i indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, nedelju su okončali u plusu od 1,1 odsto. Na kraju novembra reperni indeks ovog najznačajnijeg svjetskog tržišta akcija uknjižio je rast od 5,7 odsto, što je najveći mjesečni skok u tekućoj godini.
Glavni faktor rasta američkog tržišta akcija tokom novembra bio je izbor Trampa kao novog američkog predsjednika odnosno vjerovanje ulagača da će pojedine mjere njegove ekonomske politike, kao što su deregulacija i niži porezi doprinijeti većim korporativnim profitima.
No, prošle sedmice u prvi plan su iskočile najave o novim carinama koje bi najveća svjetska privreda mogla da uvede svojim važnim trgovinskim partnerima.
Tramp je najavio da će odmah po stupanju na dužnost u januaru uvesti više carine za tri najveća trgovinska partnera SAD – Kanadu, Meksiko i Kinu.
Za susjede najavio je carinu od po 25 procenata sve dok ove zemlje ne obuzdaju promet droge i migranata koji prelaze granicu, što je, pak, u direktnoj suprotnosti sa trgovinskim sporazumom ovih zemalja koji je usvojen tokom Trampovog prvog mandata i kojim je obezbijeđena uglavnom bescarinska trgovina između tri zemlje.
Američko tržište je odrednica za više od 83 odsto izvoza iz Meksika i 75 odsto kanadskog izvoza.
Tramp je zaprijetio i sa „dodatnih 10 odsto carine, iznad svih dodatnih carina“ na uvoz iz Kine.
Nije sasvim jasno šta bi to značilo za Kinu, pošto je još ranije obećao da će okončati kineski trgovinski status najpovlašćenije nacije i uvesti carine na kineski uvoz veće od 60 odsto – mnogo više od onih koje su nametnute tokom njegovog prvog mandata.
Tokom vikenda pretnje su upućene i članicama BRICS-a da će „suočiti sa carinama od 100 procenata“ ukoliko uvedu svoju valutu koja će zamijeniti dolar u međunarodnoj trgovini.
Uporedo, makro podaci pokazali su optimističku sliku o stanju američke privrede. Američka lična potrošnja, koja čini više od dvije trećine privredne aktivnosti, porasla je u oktobru 0,4 odsto na mjesečnom nivou, nakon rasta u septembru od 0,6 odsto. U tekućem kvartalu očekuje se rast BDP-a po godišnje prilagođenoj stopi od 2,6 odsto, nakon rasta od 2,8 odsto u prethodnom tromjesečju.
Kada je u pitanju inflacija, proteklih mjeseci beleži se slab pomak u njenom obaranju ka cilju Fed-a od dva odsto.
Indeks troškova lične potrošnje, koji predstavlja glavnu inflatornu mjeru koju koristi Fed, porastao je u oktobru 0,2 odsto, identičnom stopom kao i prethodnom mjesecu.
Kada se isključe volatilne komponente, kao što su hrana i energenti, inflacija je porasla 0,3 odsto mjesečno odnosno 2,8 odsto godišnje.
Tržište sa vjerovatnoćom od skoro 70 odsto i dalje očekuje da će Fed u decembru smanjiti kamatu za 25 baznih poena, pre nego što napravi pauzu u januaru. Trenutno se ključna stopa nalazi u rasponu 4,50-4,75 odsto, nakon dva vezana smanjenja od 50 i 25 baznih poena.
Dobitnik nedelje
Akcije američkog maloprodajnog modnog lanca, Urban Outfitters (URBN), skočile su protekle sedmice 25 procenata, nakon što je kompanija objavila kvartalne rezultate iznad očekivanja, a uprava kompanije dala optimističku prognozu za prazničnu sezonu.
Kompanija je ostvarila i kvartalne prihode i profit iznad očekivanja, dok je uprava ocijenila situaciju na tržištu činjenicom da je projsečan potrošač „izuzetno otporan“.
Zahvaljujući snažnom rastu protekle sedmice, akcije kompanije od početka godine bilježe prinos od oko 37 procenata.
Gubitnik nedelje
Akcije američke kompanije, Dell Technologies (DELL), stropoštale su se nakon objave solidnih kvartalnih rezultata, nakon što je uprava kompanije dala prognozu poslovanja u tekućem tromjesečju ispod očekivanja tržišta.
Kompanija u tekućem tromjesečju očekuje prihod u rasponu 24-25 milijardi dolara, ispod konsenzusa tržišta od 25,6 milijardi dolara, obrazlažući trend činjenicom da rast u vezi sa vještačkom inteligencijom neće biti linearan.
Uprkos padu prošle sedmice od 11,5 procenata, akcije Dell-a u tekućoj godini bilježe snažan dobitak od 67 odsto.
(Izvor: Danas)