Privrednici su istakli potrebu da se precizno diferencira pojam stalnog sezonskog radnika od privremenog i povremenog rada. Smatraju da angažman stalnih sezonskih radnika ne treba ograničavati na 180 dana, već da je potreba turizma da taj period bude devet mjeseci. Takođe su sugerisali da se propiše subvencioniranje kategorije stalnih sezonaca, po uzoru na rješenja u Hrvatskoj.
Crna Gora bi uskoro mogla dobiti zakon o stalnim sezonskim radnicima čiji je cilj bolje regulisanje sezonskog zapošljavanja, olakšanje rada poslodavcima i smanjenje stope nezaposlenosti. Privredna komora Crne Gore (PKCG)je inicirala uvođenje ove kategorije da bi motivisala nezaposlene da se prekvalifikuju i steknu sigurnost kroz stalno sezonsko zaposlenje, po uzoru na pozitivna iskustva zemalja Evropske unije.
Ministarstvo pomjera rokove
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, uz podršku stručnjaka iz njemačke organizacije Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, intenzivno radi na pripremi nacrta zakona, a planirano je, kako su kazali Pobjedi, da se njegova izrada završi do kraja januara iduće godine. Iako je ministarka Naida Nišić ranije najavila usvajanje zakona do kraja ove godine, pomjeranje rokova ostavilo je otvorena pitanja o njegovoj pravovremenoj implementaciji pred predstojeću ljetnju sezonu. Predstavnici turističke privrede, na čelu sa predsjednikom Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Rankom Jovovićem, pozdravili su inicijativu, ali su ukazali na nekoliko ključnih aspekata koje je potrebno dodatno razraditi. Jovović ističe značaj zakona za unapređenj e poslovnog ambijenta i smanjenje sive ekonomije, ali naglašava da je potrebno precizno definisati prava i obaveze stalnih sezonaca, kao i subvencije za poslodavce.
– Neophodno je da zakon obezbijedi fleksibilnost u angažovanju sezonske radne snage, uz podršku za zapošljavanje domaćih radnika i bolje definisane procedure za angažovanje stranaca da bi turizam mogao pravovremeno odgovoriti na izazove tržišta rada istakao je Jovović za Pobjedu.
Kako navode iz Privredne komore, zakon bi mogao igrati ključnu ulogu u stvaranju održivog modela zapošljavanja u turizmu, sektoru koji generiše veliki broj radnih mjesta, ali se kontinuirano suočava s izazovima nedostatka kvalifikovane radne snage.
– Cilj ovog zakona jeste da se na najbolj i način uredi status stalnih sezonaca i odgovori na potrebe privrede i zaposlenih. Planirano je da rad na nacrtu ovog značajnog zakona bude završen do kraja januara naredne godine, nakon čega će biti upućen u skupštinsku proceduru. Time bi se osiguralo pravovremeno donošenje zakona prije predstojeće ljetnje sezone, omogućilo lakše angažovanje stalnih sezonaca, olakšalo poslodavcima i doprinijelo smanjenju stope nezaposlenosti u Crnoj Gori kazali su Pobjedi iz Ministarstva.
Jovović kaže da pozdravljaju dobru namjeru Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga koje je pripremilo nacrt zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na stalnim sezonskim i povremenim poslovima u određenim djelatnostima, koji je važna karika u reformskom procesu sezonskih poslova.
– Kako su brojne analize tržišta pokazale, pojednostavljenje postupka registracije zaposlenih predstavlja veoma značajan podsticaj privredi i građanima da ažurno završe svoje obaveze ka državi. Ovo je naročito značajno prilikom angažovanja sezonske radne snage kao dijela tržišta rada koji je mnogo dinamičniji od klasičnog ugovaranja zaposlenih za stalno. Stoga je važno što je nacrtom zakona definisano da se proces prijave i odjave obavlja elektronskim putem što će omogućiti elektronsku prijavu i odjavu sezonskih radnika, te olakšati poslovanje i doprinijeti smanjenju sive ekonomije poručuje Jovović.
Praksa
– Ipak, ako se nacrtom zakonom o pojednostavljenom radnom angažovanju na stalnim sezonskim i povremenim poslovima u određenim djelatnostima ne budu precizno definisale subvencije poslodavcima vezano za period kada “stalni sezonci budu plaćani, a ne budu radili, institut “stalnog sezonca će teško zaživjeti u praksi kategoričan je Jovović i dodaje da će biti problem i motivisati domaću radnu snagu da se uključi u sezonski rad, naročito u turizmu.
– Potrebno je urediti poslovni ambijent i mehanizme u kojima će poslodavci imati dodatni interes da zaposle domaće radnike, više promovisati mogućnosti sezonskog zapošlj avanja, preko nadležnih institucija upravljati ovim procesom i sezonski rad sistemski učiniti privlačnijim domaćem radnikuistakao je Jovović.
Turizam, tradicionalno, generiše značajan broj zaposlenih, ali se poslodavci konstantno susreću sa problemom kvalifikovane radne snage naročito tokom ljetnje turističke sezone. Potreba za radnom snagom u turizmu je sve veća, a, kako kaže Jovović, svjedoci smo kako naš turistički proizvod i ponuda sazrijevaju, rastu i kriterijumi za buduće radnike u ovoj oblasti.
– Neophodno je pristupiti izradi nove strategije razvoja ljudskih resursa u sektoru turizma u Crnoj Gori, a sve to treba da je praćeno centrima za specijalističku edukaciju kadrova svih profila zaključuje Jovović.
(Opširnije čitajte u Pobjedi)