IT Spot ’24, jedan od najznačajnijih IT događaja godine otvoren je danas u Podgorici, te je okupio stručnjake, lidere i entuzijaste iz IT industrije kako iz države, tako i regiona i EU.
Pod glavnom temom GovTech, IT SPOT ’24 obuhvata teme kao što su: digitalna transformacija javne uprave, elektronski servisi i usluge, otvoreni podaci (Open Data), GSB (Government Service Bus), inovacije u finansijama i mnoge druge. Cilj događaja je da stvori zajednicu koja inspiriše i motiviše pojedince i kompanije na dalji rast i inovacije u IT sektoru, a namijenjen je IT kompanijama, bankama, institucijama i civilnom sektoru koji se bavi pomenutim temama. Organizatori događaja su klaster za informacione tehnologije ICT Cortex i Privredna komora Crne Gore koji čine tim posvećenih profesionalaca iz IT sektora Crne Gore, čija je misija razmjena znanja i podrška razvoju tehnološke zajednice u zemlji i regionu.
Događaj je svečano otvorio Branimir Bukilić, predsjednik Upravnog odbora ICT Cortex koji je istakao da IT Spot predstavlja priliku za učenje, povezivanje i razmjenu ideja.
“Danas se nalazimo na raskršću gdje tehnologije i inovacije oblikuju našu sadašnjost, ali i definišu i profilišu našu budućnost. Zato smo se okupili da zajedno probamo da definišemo i oblikujemo digitalnu Crnu Goru, što je i slogan ove konferencije, te da uz razmjenu znanja i iskustava i ideja probamo da trasiramo put za ubrzanu digitalnu transformaciju. Konferencija IT Spot je već sinonim za građenje mostova između donosioca odluka, profesionalaca i vizionara u oblasti informacionih tehnologija. ICT Cortex kao inicijator ove manifestacije posvećen je jačanju IT zajednice i stvaranju prostora za profesionalni razvoj, inovacije i saradnju,” poručio je Bukilić.
Privredna komora Crne Gore kao ključni partner za realizaciju konferencije IT Spot već više od decenije aktivno doprinosi razvoju digitalnih kapaciteta i promoviše digitalizaciju, digitalnu transformaciju, inovacije, kao i cirkularnu ekonomiju i zelenu tranziciju.
Predsjednica Privredne komore Crne Gore, Nina Drakić je tokom svečanog otvaranja konferencije istakla da je zadatak PKCG da prati tehnološke trendove, ali i da ih pokreće, podržava i omogući njihovu primjenu. Napomenula je da kroz projekte u oblasti digitalizacije, cirkularne ekonomije i zelene tranzicije, nastavljaju sa vizijom stvaranja savremene, održive i inovativne Crne Gore, spremne da se takmiči na globalnom tržištu.
“Naša misija je jasna – stvarati ambijent u kojem inovacije i tehnologija nisu privilegija, već dostupnost za sve. Privredna komora se uvijek trudila da bude most između poslovnog sektora, države i akademske zajednice, podstičući dijalog i kreirajući platforme za saradnju. Danas, kroz konferenciju poput IT SPOT-a, nastavljamo tu tradiciju, nudeći prostor za razmjenu ideja i vizija između domaćih i međunarodnih stručnjaka. Ova konferencija je prilika da učimo od najboljih – iz Estonije, Velike Britanije, Holandije i regiona – i da zajedno razvijamo nove ideje i rješenja koja će oblikovati našu digitalnu budućnost,” poručila je Drakić.
Kako se konferencija IT Spot ove godine organizuje pod temom GovTech s ciljem da se detaljno analiziraju ključni aspekti digitalne transformacije javne uprave, značajno je što je konferenciju podržao i Maraš Dukaj, ministar javne uprave Crne Gore.
“Ova konferencija predstavlja priliku ne samo za razmjenu ideja i iskustava, već i za zajedničko kreiranje vizije budućnosti Crne Gore kao digitalno napredne države. Crna Gora je na putu ubrzane digitalne transformacije uložila dodatne napore u razvoju e-usluga, unapređenju interoperabilnosti, registara i primjenu modernih tehnologija koje podstiču inovacije. Međutim, svjesni smo da imamo još dosta posla, jer je jedan od ključnih strateških ciljeva i opredjeljenja Vlade Crne Gore upravo digitalizacija društva u cjelini u skladu sa najsavremenijim tehnologijama i međunarodnim standardima,” naveo je Dukaj.
Ovom prilikom je najavio da će do kraja godine završiti E-Government portal, te najavio razvoj širokopojasne mreže koja će omogućiti veću dostupnost interneta posebno u ruralnim područjima.
Nakon uvodnih obraćanja uslijedila je prva prezentacija koju je održala Sarah Drummond, direktorka Škole dobrih servisa, koja je govorila o stavljanju fokusa na samim uslugama prije razmišljanja o tehnološkim inovacijama.
Zatim je uslijedila prezentacija rezultata istraživanja “Digitalizacija javne uprave – Ocjena zadovoljstva postojećim i identifikacija za novim e-uslugama” koje je sprovedeno u tri ciklusa 2021, 2022. i 2023. godine, a obuhvatilo je građanke i građane Crne Gore, kao i biznis zajednicu. Istraživanje je finansirano od strane EU, sproveo ga je UNDP u saradnji sa Ministarstvom Javne uprave, a sva tri ciklusa je realizovao Centar za preduzetništvo i ekonomski razvoj iz Podgorice.
“Kada je u pitanju upotreba interneta i elektronskih usluga došlo je do rasta svih elektronskih usluga, te to predstavlja pozitivan trend ako se uporede 2022. i 2023. godina. Što se tiče korištenja portala E-Uprave došlo je do rasta sa 3,12 do 3,47, a ocjene su se kretale od jedan do pet. Same prednosti elektronskih usluga javne uprave štede i vrijeme i novac i omogućavaju fleksibilnost – dostupne su 24 sata, čak i tokom praznika, što je prepoznato od građana i građanki Crne Gore,” podvukla je Jelena Zvizdojević, predstavnica CEED-a.
Orlando Fusco, Programski menadžer Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori je istakao da je iz ovih rezultata jasno da digitalna transformacija ne mijenja samo način na koji vlade funkcionišu, već unapređuje kvalitet života i stvara nove mogućnosti za građane i biznise.
“Značajni uspjesi su postignuti sa ovim projektom uključujući više od 40 elektronskih servisa, centralizovani E-government portal i portal za otvoreni pristup podacima, ojačanu podršku sajber bezbjednosti, programe za izgradnju kapaciteta različitih platformi na centralnom i lokalnom nivou koje su povećale povjerenje u digitalnu transformaciju javne administracije. Ove promjene su olakšale birokratske procese smanjujući potrebu za ličnim posjetama ustanovama i učinile servise dostupnim 24/7,” naveo je Fusco.
Tokom prvog panela otvoreno je pitanje trenutnog stanja i modela primjene elektronskih servisa.
Branimir Bukilić, izvršni direktor Data Design istakao je da prvo treba istražiti servise i potrebe korisnika.
“U definisanju servisa u javnoj upravi treba prvo da stavimo fokus na potrebe građana, potrebe privrede, na to ko nam je idealni korisnik te usluge, na koji način oni razmišljaju, koje su njihove sposobnosti i da od toga krenemo,” naveo je Bukilić.
Dušan Polović , generalni direktor direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbijednost, digitalizaciju i e-servise u Ministarstvu javne uprave istakao je da kroz rad različitih Vladinih tijela pokušavaju da ostvare inkluzivnost svih aktera.
“Prepoznajemo veliku inicijativu od privrednog sektora koji želi da pomogne nama u vladi da budemo brži i efikasniji. Na nivou Vlade moramo da budemo još više interoperabilni kako bismo još bolje i efikasnije međusobno razmjenjivali podatke između naših sistema i svi zajedno produkovali neke digitalne servise. Mi jesmo organ državne uprave nadležan za poslove digitalizacije, ali bez dobre saradnje sa našim kolegama iz drugih institucija rezultati neće biti najbolji,” kazao je Polović.
Ivan Bošković lider tima za upavljanje i odgovorne situacije, UNDP takođe je istakao važnost inkluzivnosti kako za društvene aktere tako i za obične građane.
“Kada razgovraramo o e-servisima oni su ništa više nego kanal za pružanje javne usluge. Inkluzivnost je glavni preduslov za njihovu uspješnost. Potrebna je inkluzivnost svih aktera, predstavnika svih organa i biznis sektora. Važno je i da su sve grupacije u društvu uključene, te da su e-usluge svima dostupne. Sve grupacije, kao što su i ranjive grupe koje imaju manje materijalno dobru situaciju, takođe treba da budu uključene ne samo u fazu korištenja već i u fazu donošenja odluka o tome koje e-usluge treba da se ponude i na koji način da se koriste,” naveo je Bošković.
Vladan Tabaš, izvršni direktor Čikom upoznao je prisutne sa nivoima elektronskih servisa i njihove primijenjenosti u Crnoj Gori.
“Nivo jedan je informisanje i prikupljanje podataka i mi smo tu dosta dobri, većina servisa nam je samo to. Drugi nivo je jednosmjerna interakcija – odem na neki portal i povučem potrebnu dokumentaciju. Nivo tri je dvosmjerna interakcija – omogućava predaju dokumenata. Nivo četiri je transakciona komunikacija, komunicirate sa institucijom od koje nešto tražite, popunjavate i na kraju sve lijepo platite i dobijete. Nivo pet je neki sljedeći vijek u Crnoj Gori – personalizovani portal za sve građane. To je prostor gdje svi građani vode svoje lične podatke, poreske obaveze, transakcije, finansije, komunikaciju sa državnom upravom… Nivo četiri treba da bude cilj za Crnu Goru,” kazao je Tabaš.
Kristina Mihailović, izvršna direktorica Udruženja Roditelji je na konferenciji govorila iz perspektive običnih građana i roditelja.
“Naše istraživanje je pokazalo da roditelji generalno nisu zadovoljni e-servisima. Ističu da usluge nisu u cijelosti elektronske, već polu-elektronske usluge. Iako dio posla možete odraditi putem interneta morate doći do određene ustanove. Najbolja usluga po mišljenju ispitanika je E-Zdravlje, usluga koja prvenstveno olakšava zakazivanje pregleda. Pozitivno su vrednovali i elektronski dnevnik i elektronski upis djece u vrtiće i škole. Ipak potrebna je bolja uvezanost ustanova,” podvukla je Mihailović.
Tekst, foto i video: Media Biro