Savjet stranih investitora u Crnoj Gori (SSICG) je sa velikom pažnjom ispratio proces donošenja odluke Agencije za zaštitu konkurencije (AZZK), kojom se navodno potvrđuje postojanje zabranjenog kartelskog dogovora mobilnih operatora u Crnoj Gori.
Kako se navodi u saopštenju, u Savjetu prepoznaju osjetljivost i značaj pitanja tržišne konkurencije za poslovno okruženje i privlačenje investicija. Podsjećaju da je ključno osigurati da se postupci koji se tiču zaštite konkurencije vode u skladu sa najvišim profesionalnim i pravnim standardima.
“Kao udruženje koje okuplja vodeće inostrane kompanije koje generišu značajan dio domaćeg BDP-a, naglašavamo da je neophodno voditi se transparentnim procedurama i donositi odluke koje su zasnovane na čvrstim dokazima. Poštovanje ovih načela garantuje povjerenje u rad regulatornih tijela, kao i u ukupni crnogorski poslovni ambijent. Podsjećamo da na poštovanje pomenutih principa obavezuju i evropski standardi, koje Crna Gora prihvata u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji”, navodi se u saopštenju.
Kako s edalje zaključuje, Evropski i domaći propisi jasno definišu procedure koje se primjenjuju u ovakvim slučajevima koji uključuju obavezu sprovođenja temeljne analize i prikupljanja dokaza. Dostupne informacije ukazuju na to da određeni elementi ovih standarda možda nijesu u potpunosti ispoštovani prilikom donošenja odluke, što može dovesti u pitanje osnovanost krajnjeg zaključka.
“Posebno može biti zabrinjavajuće da se ovakvi presedani mogu dogoditi u sektoru telekomunikacija, koji predstavlja jedan od ključnih stubova ekonomskog jačanja zemlje i smatra se predvodnikom procesa digitalne transformacije. S tim u vezi, ističemo da su telekomunikacione kompanije, članice Savjeta, kroz kontinuirana ulaganja u infrastrukturu i inovacije doprinijele razvoju Crne Gore, što potvrđuje više od 700 miliona eura investicija u proteklih deset godina”, navode iz SSICG.
Savjet stranih investitora prepoznaje važnost rada i uloge Agencije za zaštitu konkurencije u jačanju tržišne konkurentnosti i privrednog razvoja. Istovremeno, naglašavamo da je usklađivanje s evropskim standardima, koji zahtijevaju odgovorno postupanje, temeljnu analizu i poštovanje načela transparentnost, preduslov za sticanje povjerenja svih tržišnih aktera. Posebno je važno da se odluke koje mogu uticati na položaj i poslovanje ključnih privrednih subjekata za crnogorsku ekonomiju donose s posebnom pažnjom.
“Nastavićemo da pažljivo pratimo razvoj ovog slučaja i ukazujemo na prostor za unapređenje u cilju kreiranja pravednog i transparentnog poslovnog okruženja. Uvjereni smo da će nadležne institucije osigurati pravično rješenje, čime bi se dodatno ojačala pravna sigurnost i poslala pozitivna poruka cjelokupnoj poslovnoj zajednici”, navodi se u saopštenju.