Hotelski sektor izuzetno je zadovoljan ostvarenim rezultatima ove turističke godine i visokom popunjenošću kapaciteta te optimistično gleda na sljedeću sezonu, posebno onaj dio sektora koji uspijeva kontinuirano ulagati u kvalitet ponude.
Ono što će biti ključno u narednim godinama jeste jačanje investicionog ciklusa u hotele, s obzirom na to da ovaj segment turizma stvara visoku dodatu vrijednost i omogućava dalji rast prihoda od turizma, ali i povećava održivost domaćeg turizma. Sa trenutnom strukturom turističkog smještaja, gdje hotelski smještaj čini svega 9,5 odsto ukupnih smještajnih kapaciteta, Crna Gora ima jednu od najnepovoljnijih struktura smještaja na Mediteranu, što predstavlja ključnu prepreku daljem razvoju turizma u pravcu održivosti, zaključeno je na 26. Kongresu hotelijera – powered by Istratech, u organizaciji Udruženja poslodavaca u hotelijerstvu (UPUHH), kojem je prisustvovao i Tonči Glavina, ministar turizma i sporta.
“Možemo biti zadovoljni rezultatima ove sezone, posebno u hotelskom segmentu koji generiše najvišu dodatu vrijednost u turizmu, a gdje smo tokom visoke sezone imali popunjenost od preko 98 odsto. To je rezultat znanja i profesionalnog pristupa u upravljanju kapacitetima, kontinuiranog ulaganja u podizanje kvaliteta te dobre saradnje s javnim sektorom, prvenstveno s Ministarstvom turizma i sporta te Hrvatskom turističkom zajednicom. Međutim, kako bi efekti hotelijerstva bili još veći i kako bismo poboljšali trenutnu nepovoljnu strukturu smještaja u poređenju s mediteranskim zemljama koje imaju od 40 do čak 65 odsto hotelskog smještaja u ukupnim kapacitetima, neophodno je snažnije podsticanje investicija u nove hotelske kapacitete, posebno u ‘greenfield’ projekte kojih u Hrvatskoj ima izuzetno malo. To se može postići unapređenjem investicionog okruženja za investitore i rješavanjem ključnih izazova sektora, poput overturizma i nedostatka kvalifikovane radne snage. Takođe, treba razmotriti povećanje povrata na investicije u turizmu, kroz uklanjanje prepreka i pronalaženje različitih modela, poput gradnje tzv. ‘mix-use’ rizorta”, izjavio je Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma (HUT).
Ministar Tonči Glavina zahvalio je turističkim profesionalcima na izuzetnim rezultatima, ističući da se ova godina može smatrati najuspješnijom i istorijskom za domaći turizam. Predstavio je glavne temelje reforme turizma, koja će biti bazirana na principima održivosti i zelene tranzicije. Ministar je naglasio da nove zakonske regulative donose nove alate, ali i odgovornosti za razvoj održivog turizma.
Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, prezentovao je dosadašnje rezultate turističke sezone. Hrvatska je do kraja oktobra zabilježila 106,6 miliona turističkih noćenja, što je 1 odsto više nego u istom periodu prošle godine, i 20,5 miliona turističkih dolazaka, što je porast od 3 odsto. Očekuje se da će ukupni prihod od turizma ove godine premašiti 15 milijardi eura. Hotelski sektor, koji čini svega 9,5 odsto ukupnih smještajnih kapaciteta, generiše četvrtinu ukupnog turističkog prometa, dok gosti hotela troše značajno više od ostalih. Nastavlja se i trend sve boljih rezultata hotela više kategorizacije, s 4 i 5 zvjezdica. Glavni izazov sljedeće godine biće zadovoljavanje očekivanja turista u smislu “vrijednosti za novac”, što naglašava važnost kontinuiranog ulaganja u kvalitet.
Povećanje udjela hotelskog smještaja višestruko povećava potrošnju turista uz značajno manje korišćenje resursa, ali investicije u hotele u Hrvatskoj i dalje zaostaju za regijom, kazao je Siniša Topalović, globalni voditelj turističkog savjetovanja Horwath HTL-a. Najavljene investicije do 2027. godine iznose 1,45 milijardi eura, što je tek polovina procijenjenog potencijala domaćih turističkih kompanija i 11,5 odsto ukupne vrijednosti regionalnog investicionog ciklusa.
Analiza Horwath HTL-a pokazala je da su ulaganja u hotelske sobe u Hrvatskoj značajno skuplja nego u regiji – prosječan iznos “po ključu” u Hrvatskoj je 235.000 eura, dok je prosjek regije 157.000 eura, što je 51 odsto manje. Albanija je istaknuta kao primjer zemlje koja privlači značajne investicije zahvaljujući povoljnijem investicionom okruženju. Za budući rast turizma ključno je povećanje investicija, naglasio je i Hrvoje Stojić, glavni ekonomista Hrvatske udruge poslodavaca. Trenutni nivo investicija iznosi oko 15 odsto prihoda, što je manje nego 2019. godine, a glavni razlozi su pad profitabilnosti i globalna nestabilnost.
Na Kongresu hotelijera dodijeljene su nagrade najboljim direktorima hotela, koje je izabrao stručni žiri UPUHH-a.
(seebiz.eu)