Svjetske berze: Fed „ohladio“ berzansku euforiju

Nakon što su predsjednički izbori izazvali veliki skok američke berze, protekla nedjelja donijela je najlošijih pet trgovačkih dana još od početka septembra. Signali da bi Fed mogao da uspori sa spuštanjem kamata, oštro su oborili akcije u petak, pa su glavni indeksi „istopili“ veliki dio dobitaka nakon Trampove pobede.

Indeks S&P 500 oslabio je u sedmici 2,1 odsto, dok je indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, pao 3,2 odsto.

Po prvi put u istoriji, indeks S&P 500 zatvorio je trgovanje u ponedeljak iznad nivoa od 6.000 poena, nakon što su i dalje bila svježa očekivanja od budućih poteza nove američke administracije.

Očekivanja da će Tramp smanjivanjem poreza i talasom deregulacije podstaći američku privredu, ostavila su u drugom planu njegov protekcionizam i očekivano podizanje carina koji su u njegovom prvom mandatu ozbiljno narušili sentiment tržišta.

Cijena ove politike vjerovatno će biti povišeni nivo inflacije i kamata, što je nezvanično najavio i prvi čovek Fed-a, Pauel, u obraćanju protekle sedmice.

Čelnik ove centralne banke izjavio je u četvrtak da „američka privreda ne šalje nikakve signale da centralna banka treba da požuri sa snižavanjem kamata“.

Ova najava dovela je do oštre korekcije na tržištu akcija, dok su investitori vjerovatnoću da će Fed u decembru oboriti kamate za dodatnih 25 baznih poena smanjili sa 80 na 62 odsto.

Prethodno, u srijedu su objavljeni podaci o oktobarskoj inflaciji koji su bili u skladu sa očekivanjima i u potpunosti podržali buduću trajektoriju Fed-ovog obaranja kamata. Indeks potrošačkih cijena u oktobru porastao je mjesečno 0,2 odsto, dok je na godišnjem nivou iznosio 2,6 odsto u odnosu na septembarskih 2,4 odsto.

Bazna inflacija, koja isključuje volatilne cijene hrane i energenata, ubrzala je na 0,3 odsto mjesečno odnosno 3,3 odsto godišnje, i takođe je bila u skladu sa konsenzusom. U većini kategorija inflacija je nastavila trend slabljenja, dok su i dalje glavni činilac rasta indeksa cijena ostali troškovi stanovanja.

Sezona korporativnih rezultata polako ulazi u finalnu fazu, a trenutno su projekcije rasta profita u trećem tromjesečju na 5,4 odsto.

Ove nedelje će, sektorski posmatrano, dominirati maloprodaja, a u centru pažnje biće najveća svjetska trgovina, Walmart, koja je zahvaljujući širokoj diversifikaciji poslovanja učvrstila pozicije na tržištu, dobrano potukavši inače odličan učinak indeksa S&P 500 u tekućoj godini.

No, događaj nedelje biće ipak korporativna objava najveće svetske kompanije, NVIDIA, koja je postala glavni indikator trendova u primjeni generativne vještačke inteligencije. Očekuje se da će ova kompanija objaviti rast prihoda od 82 odsto, dok bi smjernice uprave za budući period mogle biti presudne za dalji rast vrijednosti ove akcije koja u 2024. biljeleži plus od 187 procenata.

Dobitnik nedelje

Akcije njemačkog industrijskog konglomerata, Siemens (SIE), skočile su po objavi kvartalnih rezultata pet procenata, nakon što je kompanija ostvarila manji pad profita od očekivanja, te zabiljeležila rast narudžbina od 10 odsto što je dovelo do rekordnog obima ugovorenih poslova.

Siemens u narednoj fiskalnoj godini koja se završava u septembu 2025. očekuje rast prihoda od 3-7 odsto, što je nešto lošije od inicijalne projekcije za ovogodišnju fiskalnu godinu od 4-8 odsto.

Gubitnik nedelje

Akcije američke farmaceutske kompanije, Pfizer (PFE), oslabile su u petak pet procenata, što je bio odgovor tržišta na postavljenje Roberta Kenedija mlađeg za novog ministra zdravlja.

Ovaj potez doveo je do pada vrijednosti čitavog farmaceutskog sektora, a posebno proizvođača vakcina s obzirom na Kenedijev antivakserski pristup u prošlosti.

Nakon korekcije u petak, akcije Pfizer-a nalaze se u minusu od početka godina oko 14 procenata i nalaze se na oko 40 procenata maksimuma postignutog tokom pandemije.

(Izvor: Danas) 

Slični Članci