Nedovoljno utemeljen prijedlog; bolje da partije da plaćaju savjetnike poslanicima, a ne građani

Programski direktor CGO Petar Đukanović u izjavi za Radio Crne Gore kazao je kako predlog da svaki poslanik ima savjetnika nije dovoljno utemeljen, te da poslanici sami po sebi trebaju biti spremni i spodobni.

Napomenuo je da već postoje stručne službe u Skupštini Crne Gore koje su poslanicima na raspolaganju onda kada treba da im pomognu u u nekim specifičnim pravnim ili drugim pitanjima koja su značajna za različita pitanja kojima se bave.

-Zarade savjetnika poslanika, koje bi parlamentarci trebalo ubuduće da angažuju, godišnje bi iznosile oko 1,5 miliona eura, kazala je izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu, Ines Mrdović i dodala da bi te troškove trebalo da snose partije, a ne građani.

Ona je, za Radio Crne Gore, kazala da samo u ovoj godini iz državnog budžeta građani za rad partija plaćaju devet miliona EUR, zapitala se “za što”, pa je predložila da iz tog, ionako velikog izdvajanja, plate i savjetnike za poslanike.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić saopštio je nedavno u parlamentu da će u predlog budžeta za sljedeću godinu biti unijeta nova stavka, prema kojoj će svaki poslanik moći da ima po jednog savjetnika koji će mu pomoći u radu.

–Mislim da ovaj predlog da svaki od poslanika ima savjetnika koji bi im pomagao u radu nije dovoljno utemeljen kao prijedlog, jer sam mišljenja da prosto svi poslanici definitivno treba da budu spremni, potkovani, utemeljeni u različitim oblastima kojima se bave, da bi mogli samostalno da obavljaju svoju funkciju, u tom dijelu njima već na raspolaganju stoje postojeće slučne službe u Skupštini koje mogu da im pomognu u nekim specifičnim pravnim ili drugim pitanjima koja su značajna za različita pitanja kojima se bave”, naveo je Đukanović.

On vjeruje da se radi o iracionalnom trošku koji bi vrlo značajno opteretio ono što su budžetska izdavanja za funkcionisanje samog parlamenta.

“A koja su kako znamo i ovako vrlo velika i obimna i vrlo se neracionalno koriste. Sa druge strane, postavlja se i pitanje kako bi se zapravo angažovala ta lica i sa obzirom na to da smo partijska država odnosno partitokratsko društvo u kome se zapravo jako veliki broj zapošljavanja radi na osnovu tih partijske pripatnosti, partijske knjižice, postoji sumnja da bi se zapravo za te savjetnike vrlo često zapošljavali ili angažovala ona lica koja nisu ni stručnjaci, ni eksperti u različitim oblastima li su samo politički podobni”, upozorava on, prenosi Radio Crne Gore.

Slični Članci