Među aplikacijama koje su Gen Z (mladi između 18 i 24 godine) u Americi najčešće preuzimali od početka godine nalazi se kineska onlajn platforma Temu, čija – podjednako skokovita – popularnost ne zaostaje ni u Evropi.
Međutim, administracija EU riješila je da ispita poslovanje ove platforme pokrenuvši formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn kupovinu zbog zabrinutosti da ne uspijeva da zaustavi prodaju ilegalnih proizvoda.
Temuov vrtoglavi rast u EU najbolje oslikava podatak da je platforma na toj teritoriji u aprilu imala 75 miliona korisnika, dok je u septembru taj broj porastao na 92 miliona. Pa ipak, Evropska komisija želi da istraži da li je na toj platformi bilo nelegalnih proizvoda u ponudi i da li ti proizvodi ispunjavaju propise i zakone EU.
Administraciju u Briselu takođe zanima da li dizajn Temua može izazvati zavisnost, naročito kroz video-igre koje nudi, a koje korisnicima omogućavaju osvajanje nagrada. Na kraju, Komisija želi da osigura da Temu bude usklađen sa obavezama iz Evropskog zakona o digitalnim uslugama.
Sa cijelim slučajem upoznata je i Dušica Šoškić iz Nacionalne organizacije potrošača u Srbiji, koja za Euronews kaže da se radi o tzv. obmanjujućoj poslovnoj politici koja služi tome da kompanija privuče što veći broj potrošača.
“Evropska komisija je upozorila Temu da njihovo poslovanje krši evropska pravila i sada se ta kineska platforma suočava sa drugom istragom Evropske komisije i to po zakonu o digitalnim uslugama i za trgovinu nelegalnim proizvodima”, podseća naša sagovornica.
Upitana da li se očekuje da će Temu izvršiti neke izmjene u svom poslovnom modelu, Šoškić je uvjerena da će platforma podleći pritisku, te da je izvjesno da će Evropska komisija sankcionisati Temu zbog, kako kaže, neposlovne prakse.
Šoškić, međutim, ističe da srpski regulatorni sistem ne prepoznaje Temu na tamošnjem poslovnom tržištu. To se prije svega odnosi na Zakon o zaštiti potrošača, koji u slučaju Temu nije primjenjiv.
“Potrošači, kada kupuju na ovoj platformi, kupuju na sopstvenu odgovornost”, jasna je Šoškić.
S druge strane, ona ipak preporučuje potrošačima da se najprije dobro informišu o proizvodima. “Ukoliko dođe do određenih potencijalnih reklamacija za neki proizvod kupljen na Temu, naš zakon tu nema primjenu, i s tim u vezi, potrošači treba da kupuju s oprezom”, zaključuje Dušica Šoškić, za Euronews Srbija.