Raspad njemačke vladine koalicije i izbor Donalda Trampa za sljedećeg predsjednika SAD-a pogoršavaju neizvjesnost za posrnulu njemačku ekonomiju, smatra ekonomista Ačim Vambaš.
On ipak vidi prilike za neke firme.
Njemačka koalicija lijevog centra “jedva je funkcionisala politička neizvjesnost u Njemačkoj je već vrlo visoka”, rekao je za dpa čelnik Leibnitz Centra za evropska ekonomska istraživanja (ZEW).
U srijedu je kancelar Olaf Šolc smijenio svog ministra finansija, Kristijana Lindera iz Slobodnih demokrata, i najavio glasanje o povjerenju u parlamentu koje bi vjerojatno pokrenulo prijevremene izbore početkom sljedeće godine.
Novi izbori ponudili su Njemačkoj priliku za novi početak, istakao je Vambaš, upozorivši da je potreba za reformama veća nego ikad.
Izrazio je zabrinutost zbog uticaja Trumpovog izbora. Imenovani američki predsjednik najavio je nove carine od 10 do 20% na uvoz iz Evrope. Međutim, takođe je govorio o nametanju carina od 60% Kini, što bi Evropu stavilo u prednost.
Ipak, njemački bi izvoz u SAD, njegovo najvažnije tržište, zbog carina poskupio. Ekonomisti strahuju od trgovinskog rata između Evropske unije i SAD-a.
Vambaš je rekao da će to posebno uticati na njemačku hemijsku i farmaceutsku industriju, s obzirom na njihov značajan izvoz u SAD, prenosi SEEbiz.
Nije sve loše
Međutim, za njemačke firme koje već proizvode u SAD-u, moglo bi biti prilike.
“Tramp će vjerovatno ne samo povećati carine nego i smanjiti korporativne poreze. Za neke tamošnje njemačke firme Trampov izbor je dobra vijest”, primijetio je ekonomista.
Prošle su godine firme iz farmaceutskog i hemijskog sektora uložile velika sredstva u SAD, privučene niskim cijenama energije i programom subvencija vrijednim više milijardi dolara. Štoviše, njemački proizvođači automobila već godinama imaju velike fabrike u SAD-u.
Trampov izbor će vjerovatno učiniti SAD još privlačnijim kao mjesto, smatra Vambaš. “Kompanije će na to reagovati i dodatno povećati domaću proizvodnju”, rekao je.
Međutim, za Njemačku su to loše vijesti.
Pretjerana birokratija
“Njemačka rizikuje daljnji gubitak proizvodnje i istraživanja, a time i patenata, u korist SAD-a. To je veliki problem za radna mjesta ovdje.”
Stoga je bilo još potrebnije da se Njemačka reformiše, na primjer smanjenjem birokratije, primijetio je Vambaš.
Takođe je pozvao EU da “skine samonametnute okove”, ukazujući na složene propise poput Zakona o lancu snabdijevanja EU-a i Opšte uredbe o zaštiti podataka.
Vambaš se nadao da će Njemačka sprovesti potrebne ekonomske reforme, napominjući da bi to zahtijevalo saradnju vlade i opozicije na razvoju sveobuhvatnog koncepta. To je bilo teško zamisliti u sadašnjem okruženju, istakao je.