Arijana Nikolić Vučinić, izvršna direktorica Savjeta stranih investitora: Snaga partnerstva

Savjet stranih investitora Crne Gore aktivno sarađuje sa svim akterima u društvu kako bi zajednički pronašli najbolja rješenja za unapređenje poslovnog ambijenta.

Cilj Savjeta stranih investitora Crne Gore (MFIC) i fokus njihovog rada je unapređenje poslovnog ambijenta kroz intenzivan dijalog, saradnju i uključivanje svih relevantnih aktera u proces donošenja odluka.

Kako objašnjava izvršna direktorica MFIC-a, Arijana Nikolić Vučinić: „Uvijek volim naglasiti da su transparentnost i uključivanje privatnog sektora u proces donošenja odluka preduslovi za dugoročnu održivost i stimulativno okruženje za ekonomiju.“

„Ako je poslovni sektor na vrijeme informisan o planiranim zakonodavnim promjenama i ima dovoljno vremena da se pripremi za njih, možemo doći do rješenja koja su primjerena svim uključenim stranama“, ističe naša sagovornica. „Insistiranje na poštovanju ovih principa jedan je od prioriteta aktivnosti Savjeta.“

MFIC takođe teži da istakne značaj unapređenja putne infrastrukture i poboljšanja pristupačnosti Crne Gore. „Ako želimo dalje razvijati turizam kao najznačajniji sektor ekonomije, kao i logistiku i trgovinu, neophodno je razvijati transportnu infrastrukturu u svim njenim segmentima“, objašnjava Nikolić Vučinić.

„S druge strane, želim podsjetiti da naši članovi redovno ističu da unapređenje infrastrukture takođe znači i intenziviranje procesa digitalizacije, jer to može ubrzati procedure i smanjiti birokratske prepreke. Svjesni smo da je digitalna transformacija složen proces, ali MFIC nastoji pružiti svu moguću podršku, posebno kroz aktivnosti našeg Odbora za IT, ekonomski i infrastrukturni razvoj.

„Naša strategija takođe prepoznaje potrebu za jačanjem ljudskih resursa, posebno kroz usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada. Sigurna sam da i poslovni sektor i donosioci odluka dijele stav da samo ljudi s potrebnim znanjima i vještinama mogu graditi pouzdanu osnovu za dalji ekonomski rast.

„Kada razmislite o tome, ovo su zaista temeljna pitanja od neprocjenjivog značaja za ekonomiju svake zemlje. Imajući to na umu, pored pomenutog Odbora za IT, ekonomski i infrastrukturni razvoj, osnovali smo odbore za talente i ljudski kapital, vladavinu prava i oporezivanje, kao i za zelenu tranziciju (ESG). Ovi odbori su pod vođstvom članova našeg Odbora direktora, koji teže postizanju rezultata u ovim važnim oblastima.“

Koje ste nove metode uveli kako biste bolje iskoristili kapacitete članova MFIC-a?

Jedan od ključnih prioriteta tokom mog mandata bio je osigurati da se glas naših članica jasnije čuje kada je u pitanju kreiranje politika i strateških inicijativa. Takođe, formiranjem ovih odbora željeli smo podstaći naše članove da izaberu oblast koja im je najvažnija i u kojoj mogu pružiti najveći doprinos.

Povećali smo učestalost i kvalitet komunikacije sa relevantnim institucijama i Vladom kako bismo osigurali da se stavovi i preporuke naših članova adekvatno prenesu i primijene. Naše članstvo u Savjetu za konkurentnost omogućilo nam je da predložimo određena ključna pitanja u ime naših članova.

Zadovoljni smo što predstavnici kompanija članica učestvuju u radnim grupama i vladinim tijelima, što im pruža priliku da direktno istaknu izazove s kojima se suočavaju, kao i da predstave mogućnosti za dalji razvoj u svojim industrijama.

Naš cilj je inicirati dijalog o temama od strateškog značaja za dugoročni razvoj Crne Gore, kao što su digitalna transformacija, zelena tranzicija i unapređenje tržišta rada.

Takođe bih napomenula da smo pokrenuli platformu „MFIC Talks“, koja omogućava neformalniju i direktniju komunikaciju između naših članova i ključnih donosioca odluka.

Pored toga, promijenili smo i strukturu Bijele knjige, koja je ključni dokument Savjeta. Ove promjene uključuju jasniju strukturu i sveobuhvatniji pregled poslovnog ambijenta i izazova s kojima se suočavaju naši članovi. Važno je napomenuti da će Bijela knjiga MFIC-a od sada biti objavljivana u novembru, čime se Vladi daje dovoljno vremena da uključi naše preporuke u svoj program rada za narednu godinu.

Time se osigurava da se predloženi prijedlozi razmatraju pravovremeno i potencijalno uključe u vladine planove i politike. Sve promjene koje sam spomenula imaju za cilj doprinos efikasnijem i uticajnijem radu Savjeta.

Koje su najvažnije teme koje želite obraditi putem „MFIC Talks“ događaja?

Kroz „MFIC Talks“ želimo inicirati dijalog o temama od strateškog značaja za dugoročni razvoj Crne Gore, kao što su digitalna transformacija, zelena tranzicija i unapređenja na tržištu rada. Dodatno se fokusiramo na pitanja koja mogu predstavljati operativne izazove za naše članove.

Događaji „MFIC Talks“ su posebno vrijedni jer omogućavaju dublju razmjenu ideja, jačanje saradnje i izgradnju međusobnog povjerenja između investitora i donosioca odluka. Cilj ovih razgovora nije samo identifikacija prepreka, već i prepoznavanje prilika za rast i razvoj kroz razmjenu ideja i jačanje međusobnog povjerenja.

Šta smatrate najefikasnijim načinima za saradnju s Vladom Crne Gore u cilju unapređenja institucionalnih uslova za strane investicije?

Tokom prethodnog perioda, MFIC je napravio značajan napredak u jačanju svoje pozicije kao partnera koji može doprinijeti ekonomskom razvoju Crne Gore. Naš cilj je da vodimo dijalog s Vladom na osnovu povjerenja i efektivne saradnje, posebno u kontekstu inicijativa koje pokrećemo s namjerom poboljšanja poslovnog i investicionog ambijenta.

Bijela knjiga ostaje jedan od najvažnijih izvora informacija za donosioca odluka kada je u pitanju stanje na tržištu i uslovi poslovanja. Kroz Indeks lakoće poslovanja, koji objavljujemo već 14 uzastopnih godina, kao i kroz navođenje prepreka i preporuka za unapređenje poslovnog ambijenta u Crnoj Gori, pružamo Vladi jasne smjernice za reforme.

U svemu što radimo vodi nas želja da budemo konstruktivan partner Vladi, jer naša visokokvalitetna saradnja direktno podržava ekonomski razvoj Crne Gore i stvara bolje uslove za život i rad svih građana.

Pored saradnje s Vladom, da li imate i jaku saradnju s drugim poslovnim udruženjima u zemlji?

Partnerstvo je jedna od ključnih vrijednosti rada Savjeta, a prepoznavanje oblasti od zajedničkog interesa je preduslov za stvaranje nove vrijednosti. U Crnoj Gori djeluje nekoliko drugih poslovnih udruženja s kojima dijelimo zajednički cilj, a takođe imamo veliki broj zajedničkih kompanija članica.

Prirodno je, stoga, da udružimo snage, jer sam uvjerena da ćemo postići mnogo bolje rezultate ako jedni druge posmatramo kao saveznike. Naš uspjeh, na kraju, zavisi od snage partnerstava koje gradimo i naše sposobnosti da odgovorimo na potrebe poslovne zajednice.

Izvor: cordmagazine.com

Slični Članci