Ekonomske reforme u Evropskoj uniji postale su “još hitnije” nakon izbora Donalda Trampa za predsjednika SAD-a.
Na to je upozorio bivši predsjednik Evropske centralne banke i italijanski premijer, političar i ekonomista Mario Dragi, koji je prisustvovao neformalnom samitu EU u Budimpešti kako bi predstavio svoje prijedloge, prenosi B92.
Dragi je početkom septembra objavio izvještaj o podsticanju rasta u Evropi, koja se suočava s lošom ekonomskom situacijom, posebno u poređenju sa SAD-om.
“Preporuke iz tog izvještaja već su bile hitne… a postale su još hitnije nakon američkih izbora”, izjavio je Dragi.
“Nema nikakve sumnje da će Trampovo predsjedništvo donijeti veliku promjenu u odnosima između SAD-a i Evrope,” procijenio je on.
Tramp je obećao da će se baviti trgovinskim suficitom EU i uvesti carine na evropske proizvode.
Ukoliko i EU ne sprovede radikalne promjene, suočiće se s “agonijom”, upozorio je Dragi u septembru.
Evropa treba da podstakne rast kroz velike investicije u digitalnu inovaciju, zelenu tranziciju i odbrambenu industriju, istakao je on u dokumentu od 400 stranica.
Konkurentnost i podsticaj za reforme
Konkurentnost je u centru drugog mandata predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koja je obećala da će se inspirisati Dragiovim preporukama.
Međutim, zbog različitih interesa i ideoloških razlika među državama EU, uspjeh reformi nije zagarantovan, a zadrške su posebno prisutne u Njemačkoj.
Njemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da prijedlog sadrži brojna poboljšanja i inovacije potrebne Evropi, ali ne smatra ih hitnim.
Francuski ministar zadužen za Evropu, Benžamen Hadad, izjavio je da je ovo trenutak za strateško buđenje za Evropljane i ocijenio da postoji velika usklađenost stavova među dvadesetsedmoricom.