Roćenović za Bankar o izgradnji Emerald Mountain Resort-a na Žabljaku: Spoj luksuza, prirode i održivog turizma

Emerald Mountain Resort, ambiciozni projekat smješten na Žabljaku, namjerava postati simbol luksuznog i održivog turizma u Crnoj Gori. Uz jedinstven ambijent Nacionalnog parka Durmitor, projekt donosi smještajne i rekreativne sadržaje, kao i dugoročnu viziju razvoja turizma koji će trajati tokom cijele godine. Uprkos izazovima kao što su rast PDV-a i složeni uslovi za investiranje, Emerald Mountain Resort cilja na privlačenje posjetilaca i investitora kroz inovativna, ekološki efikasna rješenja i podršku lokalne zajednice. O značaju ovog projetka za Zabljak, ali i turističku ponudu Crne Gore i ukupnu ekonomiju, za portal Bankar.me govori izvršni direktor Vedran Roćenović. 

  Možete li nam reći više o samom konceptu projekta Emerald Mountain Resort-u i šta vas je inspirisalo da ga pokrenete na Žabljaku?

Odgovoriću prije svega na drugo pitanje od kojeg jedna ideja i počinje svoj život- Inspiracija. Vjerujem da Nacionalni park Durmitor nije slučajno sedmi na listi najljepših na svijetu.

Imati u okruženju ovakve prirodne ljepote, buditi se uz pogled na divovske vrhove Durmitora, u zelenilu očaravajuće prirode, najveći je luskuz za današnjeg modernog čovjeka. Kada takve vizuelne ugođaje prate i adekvatni sadržaji onda je to bez dileme mjesto na kojem treba biti. Apsolutno smo sigurni da je privilegija biti posjetilac Durmitora i cijelog ovog kraja, te odluka da to bude baš Žabljak uopšte nije bila teška. Po našem mišljenju, ovo je jedino mjesto u Crnoj Gori, a usudiću se reći i u cijelom regionu, koje ima potencijal da radi 365 dana u godini. Jedan od najvećih turističkih potencijala Crne Gore se krije upravo u Žabljaku i Durmitoru koji su, po mom mišljenju, nepravedno zapostavljeni.

Emerald Mountain Resort je osmišljen kao rental koncept u okviru kojeg su aktivni različiti sadržaji, od SPA centra, poluolimpijskog bazena, spoljnog bazena sa toplom vodom, kongresnog centra, restorana s autentičnom gastronomskom ponudom, sadržaja za djecu, klizališta, sportskih terena, itd.

Dakle, trudili smo se da kupcima nekretnina ponudimo investiciju koja garantuje održiv i konstantan povraćaj novca, da lokalnoj zajednici ponudimo nove sadržaje, da podignemo ekonomski razvoj sjevera Crne Gore, da gostima omogućimo najbolje mjesto za kvalitetan odmor a privredi novo mjesto za vrhunske poslovne susrete.

Vodimo se principom održivog pristupa investiranju i to će upravo biti Emerald. Kako i naš slogan poručuje – IZUZETNOST INSPIRISANA PRIRODOM.

  Da li je već postavljen vremenski okvir za završetak projekta i kada očekujete prve goste u Emerald Mountain Resort-u?

Izgradnja čitavog kompleksa se odvija u dvije faze. Prvu fazu čini depandans hotela sa 125 apartmana, koja treba da bude završena do ljeta 2026. godine, ali vjerujem da ćemo, zahvaljujući renomiranim crnogorskim firmama koje su angažovane na ovom projektu (Bemax, VHM Solutions, Ramel, Ening, Bohor, 3D Construction…) obradovati prve goste već u junu 2025. godine, što bi svakako bilo godinu dana prije planiranog roka. Radovi na drugoj fazi, koja sadrži 83 apartmana i druge mnogobrojne sadržaje su u toku. Planirani završetak ove faze i kompletnog kompleksa je je jul mjesec 2027. godine. Naravno, uložićemo maksimalne napore da ostvarimo naš cilj a to je da sve stavimo u funkciju godinu dana ranije, dakle u ljeto 2026. godine.

Naravno, ukoliko vremenski uslovi budu dozvoljavali da radimo planiranom dinamikom.
Ukupna površina cijelog kompleksa je 17.000 m2, ukupna vrijednost investicije preći će 40 miliona eura, a planirano je i otvaranje više od 180 novih radnih mjesta.

  Koje će se vrste smještajnih kapaciteta i sadržaja nalaziti u okviru kompleksa, i šta smatrate da će biti ključna prednost za buduće goste?

Ukupni smještajni kapaciteti su 208 soba i apartmana, ukupno 510 kreveta. Pored recepcije i službe za održavanje, koje su dostupne 24 časa, 365 dana u godini, vlasnicima i gostima Emerald Mountain Resort-a na raspolaganju su Wellness & Spa centar, sa unutrašnjim i spoljašnjim bazenom, fitness centar, restoran  i dječija igraonica, kao i mnogobrojni drugi sadržaji. Takođe, Emerald Mountain Resort posjedovaće i skijašnicu, kao i garažni sistem koji boravak na ovom mjestu čine jednostavnijim i ugodnijim.

  Koja je vaša dugoročna vizija za Emerald Mountain Resort i kako mislite da će ovaj projekat doprinijeti razvoju turizma na Žabljaku i u širem regionu?  Takođe, kako planirate da se Emerald Mountain Resort uklopi u specifičan prirodni ambijent Žabljaka, s obzirom na ekološke standarde i održivi razvoj?

Moram iskreno priznati da su nas mnogi gledali s podozrenjem kada smo se odlučili na ovakvu investiciju. Vođeni različitim neispunjenim obećanjima, nedovršenim i uništenim investicionim potencijalima, svako investiranje ovakvog tipa u Žabljak mnogi su doživljavali kao nemoguću misiju, ali ne i naša kompanija.

Naš tim je siguran da je Žabljak jedinstvena lokacija na svijetu i da će turistička ponuda značajno biti proširena ovakvom ponudom. U ovom trenutku Žabljak ima smještajne potencijale, ali ne i dodatne sadržaje koje današnji gosti žele. Mi ćemo im upravo ponuditi kompletan doživljaj, uz razvoj wellness i kongresnog turizma. Svjesni potencijala za razvoj zdravstvenog turizma, aktivno razmišljamo o proširenju sadržaja u ovom pravcu. Vjerujemo da ćemo do otvaranje našeg kompleksa i ovaj segment poslovanja uspjeti da uvrstimo u ponudu.
Održivi turizam u skladu je sa našim načinom gradnje, a konstantno radimo na tome da naše poslovanje u punoj mjeri uskladimo sa održivim razvojnim ciljevima, što je naša etička i poslovna obaveza.

Tokom izrade idejnog projekta, s obzirom da nas i lični odnos prema ovoj sredini obavezuje na pažljivost i vrhunsku estetiku, vodili smo se idejom da luksuz ima svoje utemeljenje samo ukoliko ne remeti prirodni ambijent ove jedinstvene lokacije. I zato je sve, od ideje do realizacije, posvećeno jedinstvenosti prirodnih ljepota koje ustvari daju autentičnost ovom projektu.

Inspiraciju za idejno rješenje samog hotela našli smo u tradicionalnoj durmitorskoj kući i upravo je to bila želja svih nas – da sačuvamo tradiciju u estetskom smislu kroz savremeni arhitektonski izraz.

  Koliko je značajna uloga lokalne zajednice u razvoju ovog projekta i kakav je vaš plan za saradnju s lokalnim privrednicima?

Od izuzetne je važnosti da napomenem da imamo podršku gradonačenika Radoša Žugića, ali što je najvažnije, jako lijep doček od strane stanovnika Žabljaka koji pozdravljaju investiciju, čijoj realizaciji realno i svjedoče.

U narednom periodu planiramo da organizujemo Dan otvorenih vrata za sve stanovnike Žabljaka, kao i drugih posjetilaca Žabljaka i Durmitora, kako bi se i sami uvjerili u kvalitet, izgled i mogućnosti koje ova investicija nudi, a kako bi mogli i da prikupimo informacije o poljoprivrednim proizvođačima, rukotvorinama, kadrovskim potencijalima. Cilj nam je da stvaramo zajedno sa lokalnim stanovništvom, da ih maksimalno uključimo- kako kroz zapošljavanje, tako i kroz otkup neophodnih proizvoda, rukotvorina, itd.

  Koje su glavne investicije i tehnologije koje planirate koristiti kako biste osigurali da projekat bude energetski efikasan i ekološki prihvatljiv?

Naša kompanija simbol je za najkvalitetniju gradnju i poštovanje najviših ekoloških i energetski efikasnih rješenja te je kompletan fasadni sistem od ventilisane fasade sa završnom obradom od specijalnog termotretiranog drveta 70 godina garancije (debljina fasade je 51 cm i to: wienerberger acu blok 25cm, termoizolacija – mineralna vuna 20cm i 6cm termotretirano drvo), prozori drvo- aluminijum sa rekordnim performansama na našim prostorima,pregradni zidovi unutar apartmana sa 80 decibela zvučnom izolacijom.

Ovo će biti prvi planinski hotelski kompleks koji će imati sistem grijanje i hlađenja sa toplotnim pumpama, uz toplovodno podno grijanje Rehau, potpuno bešumni REHAU Raupiano plus kanalizacione sisteme, 33 geo sonde pomoću kojih ćemo proizvesti više od 350kw toplotne energije koju ćemo dobiti iz zemlje, posebni limeni krov Gerard i još mnogo drugih najkvalitetnijih svjetskih građevinarskih rješenja.

   Kako komentarišete povećanje PDV-a za hotelski smještaj sa sedam na 15 odsto od januara naredne godine? Imate li procjenu uticaja na buduće poslovanje?

Mišljenja sam da će ovo povećanje izazvati rast ostalih cijena u okviru hotelske industrije i da će uticati značajno na konkurentnost crnogorskog turizma. Aranžmani u hotelima se unaprijed prodaju i po godinu dana i mislim da se prerano krenulo s ovakvom inicijativom, da može prouzrokovati gubitke. Bilo bi dobro da se ipak makar dalo veće vrijeme hotelijerima da se prilagode I na taj način neminovno spriječe potencijalni gubici.

   Konačno, kako gledate na ideje i zalaganja pojedinih iz vaše branše o ponovnom pokretanju Programa ekonoskog državljanstva. Kako bi njegovo ponovno pokretanje uticalo na poslovanje vaše kompanije?

Program ekonomskog državljanstva važan je s aspekta privlačenja investitora koji investicionim sredstvima mogu doprinijeti ekonomskom rastu i razvoju naše države, uticati na povećanje konkurentnosti i omogućiti dolazak stručne i biznis javnosti koja može uticati na razvoj novih biznisa i inovacija.

Naravno, jasno je da investitori treba da prođu različite vrste provjera jer je važno da ipak to budu investitori koji imaju reputaciju te je od izuzetne važnosti da radimo na podizanju kapaciteta naših institucija, da ih ojačamo kako bi na što kvalitetniji način mogli da se pripremimo za nove, kvalitetne investicione cikluse.

Svjedočimo turbulentnim finansijskim promjenama te možda ne bi bilo loše razmisliti o revidiranju uslova za dobijanje ekonomskog državljanstva, s obzirom da ne možemo više govoriti o istim cijenama iz 2018.godine niti o istovjetnoj atraktivnosti destinacije.

Na kraju, vjerujem da ovaj program, uz investiciono ulaganje u strateški važne grane za Crnu Goru, kvalitetan odabir potencijalnih investitora, ali i redovno praćenje i evaluaciju razvoja investicija, može poboljšati ekonomsku poziciju Crne Gore, ali i poslovanje svih nas i osnažiti je na putu ka ulazak u EU.

Slični Članci