Kina u oktobru ostvarila najveći skok izvoza u 19 mjeseci

Kineski izvoz u oktobru je porastao najbržim tempom u 19 mjeseci, oštro nadmašivši procjene analitičara, prema podacima tamošnje carinske agencije u četvrtak.

Izvoz je porastao za 12,7% na godišnjoj razini na 309,06 milijardi dolara u oktobru — najveći skok od marta 2023. kada je porastao 14,8%, prema podacima LSEG-a. To je u usporedbi s rastom od 2,4% u septembru i 8,7% u augustu.

Prema anketi Reutersa, analitičari su u oktobru procijenili rast izvoza od 5,2% na godišnjoj razini.

Uvoz je, međutim, u oktobru pao za 2,3% više nego što se očekivalo, pokazuju podaci carine. To je u usporedbi sa skromnim rastom od 0,3% u septembru i 0,5% u augustu. Analitičari su predviđali pad izvoza od 1,5 posto u oktobru, prema anketi Reutersa.

“Izvozne brojke bolje od očekivanih mogu se pripisati odgođenim isporukama u oktobru zbog poboljšanih vremenskih uvjeta, stalnim popustima na cijene kako bi se zauzeo tržišni udio i tradicionalnoj špici sezone koja vodi do Božića”, Bruce Pang, glavni ekonomist Velike Kine u JLL-u za CNBC, prenosi SEEbiz.

Druga najveća svjetska ekonomija bori se sa slabljenjem domaće potrošnje i dugotrajnom imovinskom krizom, pri čemu je izvoz rijetka svijetla tačka.

Sve veća ovisnost Kine o izvozu dolazi usred rastućih trgovinskih napetosti sa SAD-om i Evropskom unijom usred strogih carina na kineske električne automobile – izvoz automobila još uvijek je prošlog mjeseca porastao 11% na godišnjoj razini – i drugu robu.

U oktobru je kineski izvoz u SAD porastao za 8,1%, dok je uvoz porastao za 6,6% u odnosu na godinu prije, prema izračunu službenih podataka CNBC-a.

Kineski izvoz u Europsku uniju i Udruženje zemalja jugoistočne Azije porastao je 12,7% odnosno 15,8% na godišnjoj razini. Uvoz iz te dvije regije pao je za više od 6%.

Kineski izvoz u partnersku BRICS Rusiju porastao je gotovo 27% na godišnjoj razini, dok je uvoz pao za 2,8%.

Očekuje se da će rast izvoza početkom sljedeće godine i dalje biti “prilično dobar iz godine u godinu” budući da firme žure isporučiti robu prije nego izbije potencijalni trgovinski rat sa SAD-om, Zhiwei Zhang, glavni ekonomist u Pinpoint Asset Managementu rekao je za CNBC-jev “Squawk Box” nakon objave podataka u četvrtak.

Pobjeda Donalda Trumpa na izborima u SAD-u izazvala je zabrinutost zbog viših carina, posebice na kineski izvoz.

“U 2025. rastući protekcionizam SAD-a i Evrope ugrozio bi rast kineskog izvoza. Stoga je važno da fiskalni poticaji adekvatno potaknu domaću potražnju”, rekla je Erica Tay, direktorica makro istraživanja u Maybanku.

Kineski dužnosnici su od kraja septembra predstavili niz poticajnih mjera, uključujući smanjenje kamatnih stopa, niže zahtjeve za rezervama gotovine u bankama i labava pravila o kupnji nekretnina, u pokušaju da ožive posrnulo gospodarstvo.

U oktobru se fabrička aktivnost u Kini proširila prvi put od travnja, sa službenim indeksom menadžera nabave na 50,1, nadmašivši septembarski 49,8 i procjenu analitičara od 49,9.

Sastanak stalnog odbora kineskog parlamenta je u toku, a očekuje se da će objaviti detalje o daljnjim fiskalnim poticajima kada završi u petak.

Slični Članci