Da li ste znali da čak 79% mladih u Crnoj Gori, starosti između 25 i 29 godina, i dalje živi sa roditeljima? Čini se da nijesmo sami – komšije iz Hrvatske dijele istu sudbinu sa identičnim procentom, pa ponosno ili ne, držimo vrh liste, a na osnovu Eurostatovih podataka!
Kada pogledamo širu sliku Evrope, primjećujemo da ovaj trend nije ograničen samo na Balkan.
U Italiji i Slovačkoj, 70% mladih u ovoj starosnoj grupi živi sa roditeljima, dok su slične brojke prisutne i u Srbiji (69%) i Grčkoj (69%).
Na južnom i istočnom dijelu Evrope, zajednički život s roditeljima čini se kao uobičajen model, bilo iz ekonomske nužnosti ili kulturnih razloga.
U međuvremenu, zemlje poput Švedske (10%) i Danske (5%) bilježe znatno niže procente mladih koji žive sa roditeljima, pokazujući jasne razlike između sjeverne i južne Evrope. Sa prosječnim procentom od 42% za cijelu EU, jasno je da zemlje poput Crne Gore i Hrvatske značajno odskaču od evropskog prosjeka (koji iznosi 42 odsto) i da se od roditeljske kuće odlazi dosta kasnije.
Da li je riječ o kulturološkoj razlici, ekonomskim prilikama ili privrženosti porodici, ili kako bi neki rekli, da li je možda riječ i o “maminim mazama”?
S obzirom na ekonomske izazove u mnogim balkanskim zemljama, odgovor na ovo pitanje možda uključuje i kombinaciju svih ovih faktora.