Akcije na Njujorškoj berzi vezale su dvije nedelje silaznog trenda po prvi put od početka avgusta nakon što su najveće tehnološke kompanije objavile mješovite kvartalne rezultate.
Indeks S&P 500 oslabio je u sedmici 1,4 odsto, ali se zadržao iznad nivoa od 5.700 poena, dok se indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, spustio 1,5 odsto.
Zaključno sa proteklom sedmicom oko 70 odsto kompanija koje sačinjavaju indeksnu korpu S&P 500 objavilo je kvartalne rezultate poslovanja, a protekle nedelje učinile su to najveće tehnološke kompanije koje dominiraju ovim berzanskim pokazateljem, ali i trendom tržišta.
Pet velikih tehnoloških kompanija – Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet i Meta – listom su premašili postavljena očekivanja kada su poslovni rezultati u pitanju, a sve navedene kompanije osim Apple-a ostvarile su dvocifrene stope rasta poslovanja.
Ovaj trend rasta je više nego duplo brži od čitave indeksne korpe koja za prethodni kvartal očekuje stopu rasta prihoda tek nešto veću od pet procenata.
No kada se radi o profitabilnosti velikih tehnoloških giganata, a naročito o trendu po ovom pitanju u budućnosti, ulagači su ostali pomalo skeptični.
Velika kapitalna ulaganja glavnih tehnoloških kompanija u tehnološku infrastrukturu, koja je mahom povezana sa primenom generativne vještačke inteligencije (AI), nastavila su ekspanziju i to je trend koji se neće promijeniti ni u narednoj godini.
Visoke dvocifrene stope rasta ovih ulaganja zasad ne prati i profitabilnost, pa je i u trećem tromjesečju ključno pitanje investitora ostalo nedokučeno – kada će i da li će ova velika ulaganja donijeti značajan doprinos profitu ovih kompanija?
U odgonetanju ovog pitanja investitori su najviše kaznili Microsoft koji je, uprkos impresivnim rezultatima u kvartalu, najavio usporavanje poslovanja u tekućem tromjesječju, dok ni Meta ni Apple nisu uspjeli dobre rezultate da krunišu rastom cijene akcija.
Na strani dobitnika ostali su Amazon i Alphabet, premda je ovaj potonji velike dobitke nakon objave dobrano neutralisao tokom sedmice.
Na makro planu, u centru pažnje ulagača bio je izvještaj sa tržišta rada koji je pokazao da je američka privreda u oktobru dodala najmanje radnih mjesta još od vremena pandemije.
Istina, ovaj izvještajni period bio je pod velikim uticajem vremenskih neprilika na jugoistoku zemlje i štrajka radnika u Boeing-u, te su ovi vanredni faktori najviše uticali da se u oktobru broj zaposlenih radnika poveća tek za 12 hiljada u odnosu na očekivanih 100 hiljada ljudi.
Stopa nezaposlenosti je ostala na 4,1 odsto i bila je na nivou očekivanja.
Ovo je bio posljednji ključni makro izveštaj pred američke predsedničke izbore koji se održavaju u utorak, 5. novembra, ali i pred novembarsko zasedanje Fed-a koje bi trebalo da donese novo smanjenje kamata, ali ovaj put intenzitetom od 25 baznih poena.
Investitori očekuju da bi istovjetno smanjenje kamata trebalo da bude realizovano i u decembru, dok je mnogo više neizvjesnosti oko ishoda američkih izbora.
No, ko god da preuzme vlast u Bijeloj kući čini se da će se potegnuti mnoga važna pitanja koja će imati direktnog uticaja na berzansko tržište.
Dobitnik nedelje
Akcije američkog online trgovca, Amazon (AMZN), stigle su u petak do nove rekordne vrijednosti nakon što je kompanija objavila odlične rezultate poslovanja u trećem tromjesječju i optimističku prognozu za praznični kvartal.
Amazon je i sedmi kvartal zaredom uspio da zabiljeleži brži rast prihoda od rashoda, pa ekpanzija kapitalnih ulaganja nije uspjela u većoj mjeri da ugrozi profitabilnost.
Akcije Amazona skočile su u petak 6,2 odsto na 197,9 dolara, dok su od početka godine u plusu od oko 30 procenata.
Gubitnik nedelje
Akcije američke softverske kompanije, Microsoft (MSFT), pale su nakon objave kvartalnih rezultata više od šest procenata, premda je kompanija objavila i prihode i profit iznad očekivanja tržišta.
Investitori su Microsoft-u zamherili najavljeno usporavanje cloud poslovanja u tekućem kvartalu, a naročito jer se kompanija već neko vrijeme suočava sa podozrenjem ulagača da će velika kapitalna ulaganja uskoro dati zadovoljavajući povraćaj.
Iako su se neznatno oporavile do kraja sedmice, prinos akcija Microsoft-a od početka godine spustio se tek na oko devet procenata.
(Izvor: Danas)