Lu Fanćing: Učinimo kolač kinesko-crnogorske saradnje još većim
Panel „Kina i Crna Gora: Zajedničke prilike za razvoj i nova prijateljstva“ je u Podgorici okupio brojne predstavnike crnogorskih institucija, obrazovnih ustanova, medija i drugih organizacija koji su imali priliku da u 2024. godini posjete Kinu i učestvuju u različitim programima razmjene. Prisutnima se na početku događaja obratila otpravnica poslova Ambasade NR Kine u Crnoj Gori Lu Fanćing koja je istakla da je posebno srećna i motivisana pričama i utiscima predstavnika Crne Gore koji su posjetili Kinu.
“Svi ti utisci bi mogli da se sumiraju kroz dvije priče. Jedna je o tradicionalnom prijateljstvu Kine i Crne Gore i tome koliko se ono kroz ove prilike produbljuje, a drugo jeste o prilikama za saradnju između Kine i Crne Gore u ovoj novoj eri,” navela je Nj.E. Lu Fanćing.
Podsjetila je da su rezultati dobre saradnje Kine i Crne Gore autoput Bar-Boljare i vjetroelektrana Možura u čijim projektima su učestvovale kineske kompanije, kao i tekući projekat rekonstrukcije magistralnog puta M2 od Tivta do Budve i projekat ekološke transformacije Termoelektrane Pljevlja koji nesmetano napreduju.
“Iako su Kina i Crna Gora vrlo različite po brojnim parametrima – obimu, površini, broju stanovnika, državnom sistemu, imaju zajednički put razvoja i mnogo sličnosti. Crna Gora i Kina predstavljaju dvije države u kojima se stvara fuzija tradicionalnog i modernog, jer obje imaju bogatu istoriju, tradiciju i kulturu, a upravo su u procesu modernizacije. Tu leži tačka za saradnju gdje zajednički možemo stvoriti prilike za nova partnerstva,” navela je otpravnica.
Bivši predsjednik Crne Gore Filip Vujanović koji je nedavno prisustvovao Kineskoj međunarodnoj konferenciji prijateljstva i 70. godišnjici osnivanja Kineskog narodnog udruženja za prijateljstvo sa inostranstvom istakao je da je velika vrlina Kine što svakog svog partnera tretira jednako.
“Sve komunikacije su bile uz uvažavanje pune ravnopravnosti, uz uvažavanje svih prijedloga iz Crne Gore i spremnost da se zajednički projekti dogovore onako kako odgovara Crnoj Gori,” kazao je Vujanović.
Istakao je uspjeh saradnje Crne Gore i Kine u različitim oblastima sa posebnim osvrtom na obnovu trgovačke flote.
“Mislim da moramo biti zadovoljni i saradnjom u oblasti obrazovanja, nauke i kulture koja je utemeljena Sporazumom o saradnji Univerziteta Crne Gore i Konfučijevog instituta iz februara 2015. godine. Na temelju ovog sporazuma mnogo naših studenata je studiralo i završilo studije na vrlo prestižnim fakultetima i univerzitetima u Kini u vrlo povoljnim uslovima,” naveo je bivši predsjednik.
Podsjetio je na brojne radionice organizovane kroz taj program na kojima su stanovnici Crne Gore učili kineski jezik, saznavali o kineskoj kulturi, istoriji i svemu onome što je važno za saradnju Kine i Crne Gore.
“Ipak, kao najvažniji za Crnu Goru bih istakao projekat autoputa Podgorica – Mataševo kao najvažnije, najsloženije i najskuplje dionice puta od Beograda do granice koji bi trebao da nam otvori prostor daljeg povezivanja sa Evropom. Autoput ima najveći stepen bezbjednosti, najveći stepen iskorištenosti i izuzetno visok kvalitet gradnje na prostoru koji se u Evropi smatra najtežim za izgradnju autoputa, a može da bude reklama modela saradnje Pojas i put u okviru kojeg je građen. Uz ove tri velike vrijednosti, nedovoljno se naglašava da su tokom svih godina izgradnje autoputa naši prijatelji iz Kine i naše domicilno stanovništvo uvijek imali bliske i srdačne odnose. Pokazalo se da su naši ljudi dobri i srdačni domaćini, a Kinezi su to uvijek vrednovali,” naveo je Vujanović.
Kinezi su uzvratili srdačnošću i dobrim gostoprimstvom prilikom posjete crnogorske delegacije 6. sastanku lokalnih lidera Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope u Kini. Delegaciju je predvodila državna sekretarka u Ministarstvu regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa NVO Mirsada Bošnjak.
“Imala sam posebnu čast da na samom forumu predstavim investicione potencijale Crne Gore uz pregled naše povoljne poreske politike, te da predstavim investicioni ambijent naše države. Pozvala sam sve zainteresovane privrednike i investitore da posjete našu državu, da se bliže upoznaju sa svim prilikama kako bismo unaprijedili ekonomsku saradnju i učvrstili naše tradicionalno prijateljske odnose,” navela je Bošnjak.
Zadovoljstvo što je bio dio delegacije na sastanku lokalnih lidera Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope i što je po treći put posjetio Kinu istakao je Samir Agović, predsjednik Opštine Petnjica.
“Imao sam veliko zadovoljstvo da potpišem ugovor o bratimljenju sa velikim gradom Dezouh u provinciji Šandong. Primili smo znanju koliko im je stalo da prošitre saradnju u svim oblastima sa zemlja Centralne i Istočne Evrope. Mislim da ćemo i sa Ambasadom NR Kine u Crnoj Gori konkretizovati ovu saradnju i učiniti konkretne korake ka saradnji u oblasti kulture, sporta i pitanja mladih, jer su naši domaćini u Kini pokazali spremnost da razvijamo saradnju u tom pravcu,” kazao je Agović.
U okviru mehanizma saradnje sa zemaljama centralne i istočne Evrope, Kina je i ove godine bila domaćin međunarodnoj delegaciji predstavnika medija u kojoj su bili i novinari iz Crne Gore.
“Kinezi su toliko otvoreni, prisni i u svakom momentu spremni da vam pomognu bez obzira ko ste, odakle ste, kako izgledate i kojim jezikom govorite. Sve ono što smo vidjeli može se svesti pod jednom kineskom riječju – “faca” koja u prevodu na naš jezik znači “napredak”,” navela je programska direktorica televizije ADRIA Rajka Raičević kao predstavnica delegacije crnogorskih novinara koji su posjetili Kinu.
U ime prosvjetnih radnika koji su ove godine boravili u Kini govorila je profesorica JU OŠ “Štampar Makarije”, Olivija Drinčić.
“Kineski obrazovni sistem koji karakteriše neumorna radna etika i posvećenost doveo je Kinu do trenutne pozicije ekonomske, industrijske i tehnološke sile. Kao prosvjetni radnici težimo da učimo iz ovog modela prepoznajući da bez snažne obrazovne osnove napredak ostaje nedostižan. Naša posjeta označava početak onoga za šta sam sigurna da će biti plodonosno i dugotrajno partnerstvo između naših zemalja i institucija. Potencijal za saradnju i uzajamnu razmjenu znanja je neograničen,” navela je Drinčić.
Na konkursu koji je objavila Ambasada Narodne Republike Kine u Crnoj Gori, na osnovu prosjeka na studijama i motivacionog pisma, izabrano je pet studentkinja Univerziteta Crne Gore kojima je organizovana posjeta gradovima Peking, Shenzhen i Guangzhou u Narodnoj Republici Kini. Jedna od njih bila je Anastasija Dobrilović, studentkinja osnovnih studija na Fakultetu političkih nauka.
“Univerzitet za strane jezike u Guangzhou je osvojio moje srce – od srdačne dobrodošlice dekana, profesora i studenata, preko njihove otvorenosti za upoznavanje sa nama, našom kulturom i jezikom, pa do vrlo izražajne želje da posjete Crnu Goru i opet nas vide, samo ovaj put u zamijenjenim ulogama – oni kao gosti, a mi kao domaćini. Ovo iskustvo pokazuje koliko međukulturna razmjena obogaćuje i spaja,” navela je Dobrilović.
Potaknuti ovakvim sjajnim utiscima koje predstavnici različitih sfera crnogorskog društva nose iz Kine, iz Ambasade NR Kine najavljuju da će upriličiti veliki broj sličnih prilika i u budućnosti.
“Ambasada NR Kine će nastaviti da omogućava predstavnicima Crne Gore da iznova posjećuju Kinu i da nastavimo da razvijamo tu međuljudsku razmjenu koja će podstaći i praktičnu saradnju između naše dvije zemlje u brojnim oblastima i dodatno osnažiti naše tradicionalno prijateljstvo. Hajde da podijelimo razvojne mogućnosti, učinimo kolač kinesko-crnogorske saradnje još većim, proširimo listu rezultata saradnje i bolje koristimo dvijema državama i našim narodima,” poručila je otpravnica poslova Ambasade NR Kine u Crnoj Gori Lu Fanćing.
Tekst, foto i video: Media biro