Nedavne kineske fiskalne mjere manje su od onoga što je potrebno za rješavanje deflacijskih rizika koji muče drugu najveću svjetsku ekonomiju, prema jednom visokom zvaničniku Međunarodnog monetarnog fonda.
Iako bi nedavne politike mogle povećati prognozu MMF-a od 4,8% rasta za Kinu ove godine, centralna vlada “mora potrošiti” više kako bi se riješili problemi u sektoru nekretnina i olakšao pritisak na cijene, prema Krishna Srinivasanu, šefu Odjela azijsko-pacifičke organizacije, prenosi Biznis.ba.
“Vjerujemo da najavljene mjere neće biti dovoljne jer je domaća potražnja vrlo slaba”, izjavio je Srinivasan za Bloomberg News u četvrtak u Washingtonu.
“Morate osigurati kraj pregrijanog tržišta nekretnina. Drugo, pitanje održivih i neodrživih developera mora se riješiti.”
Kina bi trebala posvetiti oko 5% bruto domaćeg proizvoda stabilizaciji stambenog sektora, dodao je. To bi značilo paket vrijedan oko 6,3 biliona juana (885 milijardi dolara), prema Bloombergovim procjenama na osnovu podataka iz prošle godine. Iako Srinivasan nije naveo vremenski okvir, MMF je početkom ove godine sugerisao da bi takva potrošnja mogla biti raspoređena tokom četiri godine.
Investitori i ekonomisti nestrpljivo čekaju više detalja o kineskom planu. Ministar finansija Lan Fo’an ranije ovog mjeseca obećao je da će omogućiti lokalnim vlastima da koriste specijalne obveznice za kupovinu neprodanih domova, ali nije dao konkretne cifre za taj program, izvijestio je SEEbiz. Nedelju dana prije, vlada je najavila smanjenje hipotekarnih stopa i smanjila minimalni iznos uplate za kupovinu druge kuće.
Očekuje se da će oko 50 miliona domaćinstava uštedjeti 150 milijardi juana na hipotekarnim troškovima zahvaljujući ovoj inicijativi, navodi centralna banka.
Kriza nekretnina obrisala je oko 18 biliona dolara bogatstva domaćinstava, gurajući Kinu u najduži deflacijski period od 1999. godine. Podaci ovog mjeseca pokazuju da je ekonomski rast najslabiji u posljednjih šest kvartala.
Na pitanje koliko će vremena biti potrebno da deflator BDP-a, širok pokazatelj cijena u ekonomiji, postane pozitivan, Srinivasan je rekao: “Samo vrijeme može reći.”
“Sve se svodi na to kako se bavite osnovnim problemom, a to je da je domaća potražnja vrlo slaba”, zaključio je on.