Deutsche Bank je u srijedu nadmašila očekivanja u povratku na dobit za tri mjeseca zaključno sa septembrom, nakon što je u drugom tromjesečju prekinula niz od 15 uzastopnih tromjesečja sa dobiti. Neto dobit koja se može pripisati akcionarima iznosila je 1,461 milijardu eura (1,58 milijardi dolara) u trećem kvartalu, u poređenju sa 1,047 milijardi eura koliko su predviđali analitičari LSEG-a.
Prihodi su dostigli 7,5 milijardi eura, u poređenju sa prognozom analitičara LSEG-a od 7,338 milijardi eura.
Najveći njemački zajmodavac zabilježio je gubitak od 143 miliona eura u drugom kvartalu, kada je najavio da ove godine neće pokrenuti drugi program otkupa akcija, uračunavši rezervacije za dugotrajnu tužbu povezanu sa akvizicijom njenog odjela Postbank. Otprilike 60% tužitelja u tom sporu, koji se temelji na optužbama da je Deutsche Bank premalo platila za kupovinu, postiglo je nagodbu sa njemačkom bankom u avgustu.
Uspjeh evropskih zajmodavaca posljednjih godina dodatno je pojačan otkupom akcija i dividendama — sada se suočavaju sa pritiskom povećanja zarade kako bi ostali konkurentni sa američkim kompanijama u uslovima pada kamatnih stopa, nakon što je Evropska centralna banka tokom ljeta počela ublažavati monetarnu politiku.
„Gledajući unazad, dok je industrija smanjivala troškove i zadržavala visok kvalitet kredita, čini se da je poboljšanje povrata od 2021. u velikoj mjeri bilo rezultat rasta kamatnih stopa“, upozorili su analitičari McKinseya u Godišnjem pregledu globalnog bankarstva 2024, konsultantske kompanije, ističući da bi, kako bi zadržale trenutne ROTE (povrat na materijalni kapital) marže, banke morale smanjiti troškove približno 2,5 puta brže od pada prihoda.
Deutsche Bank je u februaru pokrenula sveobuhvatan program uštede kako bi smanjila broj zaposlenih u kreditnom sektoru za 3.500 radnih mjesta do 2025. godine — uključujući 800 smanjenja najavljenih prethodne godine.