Estonija ima najkonkurentniji poreski zakon u Evropi, dok Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka bilježe značajne pozitivne pomake u ovoj oblasti, a Italija je u padu, pokazalo je novo istraživanje Poreskog udruženja.
Češka je pala za tri mjesta na godišnjoj ljestvici nakon što je povećala stope poreza na dobit sa 19 na 21 odsto, dok su Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo pohvaljeni zbog uvođenja velikodušnijih olakšica za korporativna ulaganja u opremu.
Italija je ocijenjena kao država sa najmanje konkurentnim poreskim sistemom u Evropi, odmah iza Francuske, a Rim je kritikovan zbog „višestrukih distorzivnih poreza na imovinu“ i neuobičajeno uske osnovice PDV-a.
Uprkos niskoj stopi poreza na dobit i reputaciji povoljne poslovne klime, visoki porezi na dohodak i dividende smještaju Irsku na dno ljestvice Poreskog udruženja, koja ispituje 38 članica OECD-a.
Izvještaj analizira koje zemlje nude najniže granične stope, ali takođe detaljno ispituje strukturne karakteristike, poput toga koliko poreski sistemi mogu uticati na promjenu ponašanja korisnika.
U izvještaju, koji je objavio Euronews, američki think tank navodi stope Talina od 20 odsto na korporativni i pojedinačni prihod. U ovoj državi porez na imovinu se gleda s aspekta vrijednosti zemljišta, a ne ulaganja, što je baltičkoj zemlji već jedanaestu godinu za redom osiguralo vodeću svjetsku poziciju.
„Kapital je veoma mobilan. Kompanije mogu odlučiti da ulažu u bilo koju od brojnih zemalja širom svijeta kako bi pronašle najveću stopu povrata,“ navodi se u izvještaju, dodajući da konkurentni i neutralni poreski zakoni mogu promovisati održivi rast.
Porez na dobit preduzeća, prema ovom istraživanju, najštetniji je za privredu, dok porezi poput onih na promet ili potrošnju mogu nesrazmjerno pasti na teret siromašnijih slojeva društva.
Pročitajte još: Izmjene šest poreskih zakona u javnom savjetovanju do 24. oktobra U julu pali njemački poreski prihodi za 7,9 odsto Italija udvostručila poreze za strane bogataše Razvijene zemlje, članice Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), već su se dogovorile da bi velike korporacije trebalo da se suoče sa minimalnom stopom poreza od 15 odsto na dobit.
Vrhovni sud EU nedavno je takođe presudio da je poreska olakšica u Irskoj, prema kojoj je Apple plaćao niske stope od samo 0,005 odsto, bila nezakonita subvencija.