Mogućnosti i aspekti dalje saradnje Crne Gore i NR Kine razmatrani su danas na konferenciji “Pojas i put”. Kroz ovu inicijativu već je uspostavljena saradnja realizacijom prve dionice auto- puta a cilj Crne Gore je da se ta trasa nastavi, kaže potpredsjednik Vlade za infrastrukturu Milun Zogović.
“Ambicija Crne Gore je da što prije nastavi sa izgradnjom auto- puta, to je naš strateški prioritet uz koji rekonstrukcijom pruge želimo da povežemo i Luku Bar sa centralnom Evropom i otvorimo mnogobrojne razvojne šanse” kazao je Zogović na konferenciji.
NR Kina je jedan od najznačajnih spoljno trgovinskih partnera naše zemlje iz grupe zemalja sa područja Azije što potvrđuju brojni potpisani sporazumi kao što su onaj o ekonomskoj trgovinskoj saradnji, sporazum o privredno- tehničkoj saradnji kao i onaj o izgradnji infrastrukture. Crnoj Gori su, kaže Zogović od posebnog značaja iskustva Kine u gradnji infrastrukturnih projekata, privrede, turizma, poljoprivrede.
Dodaje da su odnosi naše zemlje i Kine dobar primjer odnosa evropskog i azijskog kontinenta, odnosno velike i male zemlje, koje Crna Gora, kao buduća članica EU želi dodatno da unapređuje.
Privredna saradnja je uspostvavljena i kroz nabavku opreme za obnovljive izvore energije, kaže otpravnica poslova Ambasade NR Kine u Crnoj Gori, Lu Fangćing.
“ Kineske kompanije su učestvovale u izgradnji vjetroelektrane Možura koja dobro radi, a projekat ekološke transforamacije Termoelektrane Pljevlja stabilno napreduje nudeći izuzetno širok prostor za saradnju dvije zemlje u oblasti zelenog razvoja”, kazala je Fangćing.
Trgovinska razmjena sa Kinom ide u njihovu korist, kaže profesorica na Ekonomskom fakultetu Maja Baćović.
“Prosječna vrijednost uvoza roba iz Kine je između deset i 11 posto crnogorskog BDP-a i s obzirom na našu visoku uvoznu zavisnost riječ je o visokim iznosima. Izvoz roba s druge strane znatno manji, nekad se kretao na 4 odsto BDP, sad je na nekih otprilike dva posto”.
Kineski koncept razvoja je baziran na novim, obnovljivim izvorima energije kao što su proizvodnja električnih vozila i litijumskih baterija i trebalo bi tražiti zajedničke tačke u razvoju, kaže predsjednik Udruženja poslodavaca Vasilije Kostić.
“ Da to budu projekti koji ne traže mnogo vremena za realizaciju jer Crnoj Gori manjka vremena, mi moramo da ubrzamo svoj i ekonomski i društveni razvoj. Mi u mnogim oblastima teško da možemo da konkurišemo, ali možemo pametno da izaberemo polja konkurisanja kao što su obnovljivi izvori energije”, kaže Kostić.
Kada je u pitanju turizam Crnu Goru je 2019. u prvih 8 mjeseci posjetilo preko 47 hiljada turista iz Kine dok je ove godine taj broj na nekih 38,5 hiljada, podaci su Centra za razvoj turizma.
“Treba istaći da je Kina kao izuzetno velika zemlja je globalno najznačajnije emitivno tržište. Kada pričamo o broju potencijalnih turista tu se spominje cifra od 300 miliona ljudi. Ta 2019 je bila najznačajnija jer 155 miliona ljudi iz Kine putovalo širom svijeta i ostvarilo potrošnju od 250 milijardi američkih dolara i trenutno su broj jedan u svijetu” ističe Golubović.