Epilog akcije kontrole cijena u Srbiji: Tužilaštvo se uključilo u postupak protiv četiri trgovinska lanca

Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu formiralo je predmet u slučaju četiri  srpska trgovinska lanca koji su pod istragom Komisije za zaštitu konkurencije zbog sumnje da su sklopili restriktivni sporazum, potvrđeno je za RTS.

Sagovornici Biznis.rs iz potrošačkih organizacija nadaju se da će uključivanje tužilaštva dati dodatnu težinu ionako ozbiljnom postupku, ali i brinu da se ne radi samo o još jednom „marketinškom potezu“ za pridobijanje javnosti.

Tužilaštvo je, kako je objavio RTS, podnijelo Sektoru tržišne inspekcije Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine zahtev za pružanje potrebnih obavještenja u vezi sa inspekcijskim nadzorom i kontrolama izvršenim nad četiri privredna društva u periodu od 2016. do 2024. godine, u pogledu načina vršenja prometa roba i usluga, formiranja maloprodajnih cena i sprječavanja konkurencije.

U pitanju su privredna društva Delhaize, Mercator-S, Univerexport i DIS, potvrđeno je srpkom javnom servisu i jasno je da se radi o istim kompanijama obuhvaćenim postupkom Komisije za zaštitu konkurencije.

„Iskreno se nadam da je ovo znak da je država počela ne samo marketinški da radi na ‘boljim cijenama’, nego da su riješili da urade nešto što će zaista poboljšati konkurenciju na našem tržištu“, kaže za Biznis.rs Nenad Bumbić, autor TV emisije Potrošački savjetnik i direktor udruženja „Zaštita potrošača“ iz Beograda.

On smatra da je nedostatak konkurencije najveći problem na domaćem tržištu, i da je posljedica toga da će prisutni igrači uvijek naći način da se „dogovore“.

„Dokle god se ne povećava broj trgovinskih lanaca ili, primjera radi, prodavaca tehničke robe, neće biti pravog takmičenja na tržištu, pa ćemo se i dalje pitati zašto je jeftinije u Njemačkoj ili Mađarskoj“, kaže on.

Bumbić ocjenjuje da je od uticaja i visina kazne koja je zaprijećena za ovakva djela.

„Mislim da su kazne za narušavanje konkurencije ‘stimulativne’ u smislu da ohrabruju kažnjene da nastave da rade isto, pošto im se više isplati da krše zakon nego da ga poštuju“, ocijenio je Nenad Bumbić u razgovoru za Biznis.rs.

Dejan Gavrilović iz udruženja Efektiva kaže da mu po prvi put djeluje da je država uzela ozbiljno da se bavi prilikama u maloprodaji.

„Komisija za zaštitu konkurencije uradila je prilično ozbiljnu analizu i pokrenula postupak zbog sumnje da su trgovinski lanci dogovarali cijene, ali bih rekao da ih to nije dovoljno zabrinulo. Efektiva je objavila i na društvenim mrežama da su, samo nekoliko dana od akcije Komisije, cijene nekih proizvoda – uključujući i dugotrajno mlijeko od litar istog proizvođača – bile identične u njihovim prodavnicama“, rekao je Gavrilović za Biznis.rs.

U  Srbiji, kako je zaključio, sve može i ne mora da bude, ali mu za sada djeluje kao ozbiljna najava da bi nešto moglo da se desi – iako smatra da će biti teško dokazati dogovor među trgovcima.

Kada je riječ o kaznama zaprijećenim za sklapanje nedozvoljenih restriktivnih sporazuma, Komisija za zaštitu konkurencije može da odredi naplatu do 10 odsto godišnjeg prihoda kažnjene kompanije.

Biznis.rs

Slični Članci