Bankrotstva u Njemačkoj dostigla su rekordne brojeve. U trećem kvartalu ove godine bilo ih je više nego u bilo kojem tromjesečju još od 2010. godine.
Uzroci su, uz trenutnu slabost njemačke privrede, i naknadni efekti pandemijske krize, rekao je Štefen Miler iz Lajbnicovog Instituta za istraživanje privrede Hale (IWH) koji je predstavio bilans.
Miler je objasnio da je u vrijeme pandemije broj insolventnosti bio vještački nizak, zato što je vlada pomagala kompanijama da opstanu. Mnoga od tih preduzeća sada su u problemima, prenosi njemačka novinska agencija DPA.
U trećem kvartalu privredni sudovi su registrovali 3.991 stečaj preduzetničkih firmi i društava kapitala.
Posljednji put je bankrota bilo više u drugom kvartalu 2010. godine, 4.071. Tada su se još osjećale posljedice finansijske i ekonomske krize iz 2008/2009, navodi IWH.
U poređenju sa trećim kvartalom prošle godine, najveći porast insolventnosti zabilježen je u velikim pokrajinama Bavarskoj, 56 odsto, i Baden-Virtembergu, 42 odsto.
Gledano po velikim sektorima, najveći skok, 31 odsto, zabilježen je kod firmi koje pružaju usluge privredi. Manji sektori, poput nekretnina ili poslova sa stanovima, zabilježili su čak i veći porast od 69 odsto.