Gašenje bilo koje pomorske kompanije bilo bi ozbiljan udarac za državu, bez obzira na način na koji bi se to sprovelo, upozorio je Samostalni sindikat radnika u pomorskom brodarstvu i transportu. Na sastanku održanom u Ministarstvu pomorstva, predstavnici Sindikata su izrazili nezadovoljstvo zbog aktuelnih problema u pomorskom sektoru i istakli da navodni višak zaposlenih ne može biti opravdanje za takve odluke.
Kako navode, na sastanku, kojem su ispred Ministarstva prisustvovali državni sekretari Pavle Tripković i Jovan Šćekić, a u ime Sindikata predsjednik Agim Mila i članovi Glavnog odbora, raspravljalo se o ključnim problemima u sektoru. Među njima su status Barske plovidbe, situacija u Luci Bar nakon nepogode 2. jula, i pitanje položaja crnogorskih pomoraca.
Sindikat je podsjetio na predlog iz februara ove godine, kojim su tražili od Vlade da na vanrednoj Skupštini akcionara Barske plovidbe povuče odluku o kupovini broda Francesca, čime bi se izbjegla milionska šteta kompaniji usljed tužbi manjinskih akcionara. Istakli su da je menadžment već odustao od te kupovine, ali da Vlada još nije reagovala.
Posebna pažnja posvećena je situaciji u Luci Bar, koja je teško pogođena nevremenom. Sindikat je kritikovao Vladu zbog kašnjenja u formiranju radnog tijela koje bi analiziralo moguće načine finansijske pomoći za sanaciju uništene lučke infrastrukture. Prema njihovim riječima, nema potrebe čekati odluku tužilaštva o uzrocima havarije da bi se pokrenuli postupci pomoći, jer je, prema Uredbi Evropske komisije iz 2014. godine, državna pomoć u slučaju elementarnih nepogoda već regulisana.
„Vlada je obavezna da pomogne oporavak Luke Bar na dva načina – kroz institut državne pomoći i kao većinski vlasnik putem eventualne dokapitalizacije“, saopštili su iz Sindikata, izražavajući zabrinutost zbog nedostatka jasnog plana za kratkoročni i dugoročni oporavak Luke Bar, što je traženo još neposredno nakon nepogode.
Takođe, na sastanku se govorilo o stanju u pomorskoj administraciji, gdje je Sindikat ukazao na potrebu veće digitalizacije registara i evidencija, posebno ističući problem nepostojanja tačnih podataka o aktivnim pomorcima, koji su ključni za kreiranje javnih politika u ovoj oblasti.
Sindikat je najavio da će uložiti napore u izmjenu važećih propisa kako bi crnogorski pomorci postali konkurentniji na međunarodnom tržištu. Istakli su i važnost ubrzanja potpisivanja sporazuma o priznavanju ovlašćenja sa Španijom, što je inicijativa koju je Sindikat već pokrenuo.
Očekuje se dalji dijalog sa nadležnim institucijama kako bi se pronašla održiva rješenja za izazove u sektoru pomorstva i transporta.