Ovo su prosječne stope rasta BDP-a po državama za narednih 10 godina (infografika)

Od 2021. godine, menadžer hedž fonda Rej Dalio objavljuje izvještaje o globalnim dinamikama moći u svjetlu promjenjivih geopolitičkih i ekonomskih trendova.

Dalio posebno analizira buduće izglede glavnih nacija, oblikovane silama na tržištu rada, ekonomskom stabilnošću i društvenim faktorima. U narednom periodu, očekuje se da mnoge razvijene ekonomije iskuse sporiji rast jer se suočavaju s najvišim nivoima duga od Drugog svjetskog rata. U međuvremenu, predviđa se da će tržišta u razvoju ostvariti najjači rast, podstaknuta rastućom produktivnošću.

Ova grafika prikazuje godišnje projekcije realnog rasta BDP-a na 10 godina, zasnovane na analizi Dalijevog Indeksa velikih sila za 2024. godinu.

Indija predvodi među glavnim ekonomijama

U nastavku su prikazane projekcije rasta realnog BDP-a za narednu deceniju, zasnovane na procjeni 81 indikatora, uključujući produktivnost rada, inovacije, obaveze po osnovu duga i obrazovanje.

Source: visualcapitalist.com

Indija zauzima prvo mjesto među analiziranim zemljama, zahvaljujući snažnim investicijama, umjerenom rastu radne snage i niskim nivoima duga.

Važno je napomenuti da su infrastrukturna ulaganja u Indiji premašila 100 milijardi dolara godišnje tokom posljednje tri godine. Očekuje se da će Indija do 2027. godine imati treću najveću ekonomiju na svijetu, nadmašivši Japan i Njemačku.

Kao što je prikazano u gornjoj tabeli, tri od pet vodećih zemalja nalaze se na Bliskom istoku, a predvodi ih UAE, zbog visokog rasta po radniku i snažne produktivnosti.

Kina zauzima četvrto mjesto u ukupnom poretku, s očekivanim godišnjim realnim rastom BDP-a od 4% u narednih deset godina. Ovaj rast je podržan snažnim dobicima u produktivnosti i višim stopama rasta po radniku u poređenju s drugim velikim ekonomijama.

Nasuprot tome, SAD se nalaze pri dnu ljestvice, sa predviđenim godišnjim rastom BDP-a od 1,4%. Ograničavajući faktor ovog rasta su visoki nivoi duga, koji iznose 265% BDP-a u nefinansijskom sektoru, dok državni dug iznosi 123% BDP-a.

Slični Članci