Menadžment Elektroprivrede (EPCG) i “Fortum i Sterling&Wilson” iz Finske sastaće u oktobru kako bi razmotrili Vladini potez da poništiti odluku o davanju u dugoročni zakup zemljišta na lokalitetu Briska gora u ulcinjskoj opštini, a gdje je ovaj konzorcijum trebalo da izgradi solarnu elektranu (SE).
To je rečeno “Vijestima” u državnoj energetskoj kompaniji iz koje su naglasili da se tek nakon sastanka dvaju menadžmenta mogu izjasni o odluci izvršne vlasti.
Vlada u EPCG ima 98 odsto akcijskog kapitala.
“Vijesti” su pitale koji je stav EPCG povodom Vladine odluke da poništi javnih poziv za davanje u zakup državnog zemljišta na ovoj lokaciji.
“EPCG i Fortum ostaju posvećeni namjeri da zajednički grade SE Briska gora i do ovog trenutka su ispoštovali sve obaveze koje su prethodnom periodu bile tražene u okviru postojećeg Ugovora. O odluci Vlade i resornog ministarstva se možemo izjasniti nakon planiranog sastanka dva menadžmenta koji je predviđen za mjesec oktobar kada će i biti razmotrene novonastale okolnosti”, kazali su iz energetske kompanije.
Iz EPCG nijesu precizirali koliko su novca do sada uložili u ovaj projekat.
Ugovor o zakupu zemljišta za izgradnju SE na Briskoj gori između Vlade i konzorcijuma kompanije potpisan je krajem 2018. godine. Prema ranijim najavama EPCG bilo je planirano da realizacija investicije počne 2020. godine, a proizvodnja krajem 2021.godine, što se nije ostvarilo.
Ugovor je aneksiran pet puta i iz energetske kompanije je najavljivano da čekaju Prostorno-urbanistički plan za Ulcinj da bi počeli investiciju.
Ministarstvo ekonomije u mandatu premijera Duška Markovića,uprkos presudi Upravnog suda, odbilo je da konzorcijumu “Montesolar” omogući uvidu u dokumentaciju u vezi sa ponudama pristiglim na javni poziv za zakup zemljišta u državnoj svojini za gradnju solarne elektrane na lokalitetu Briska gora u Ulcinju.
Ovaj konzorcijum, čiju je ponudu tenderske komisija 2018.godine odbila kao neispravnu, bio je jedan od tri ponuđača, uz prvorangirani konzorcijum “Fortum i Elektroprivreda Crne Gore” (EPCG) i drugorangirani “Iredl”.
Ministarka ekonomije u Markovićevoj Vladi bila je Dragica Sekulić. Investicija je vrijedna oko 210 miliona eura, a predviđeno je bilo i da se uposli najmanje 226 radnika.
Osim presude kojom se mora “Montesolaru” omogućiti uvid u dokumentaciju, Upravni sud je donio i drugu presudu po tužbi konzorcijuma “Montesolar” po kojoj tenderska komisija mora ponovo da vrednuje i rangira ponude.
Vlada je krajem prošle godine zadužila Ministarstvo energetike i rudarstva da formira novu tendersku komisiju koja će ponovo ocjenjivati ponude pristigle na javnom pozivu za gradnju solarne elektrane “Briska gora” u Opštini Ulcinj.
Tenderska komisija resora, kojim rukovodi ministar Saša Mujović je završila posao u julu kada je zaključila da nijedna od tri prispjele ponude ne ispunjava uslove javnog poziva, pa je resor Mujovića početkom jula donio odluku o poništenju poziva o zakupu zemljišta i nakon toga se obratio zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore radi dobijanja mišljenja vezano za regulisanje statusa ugovora i preduzimanje daljih koraka. Zaštitnik je konstatova da vlada odluku treba da stavi van snage i da nema osnova za dalju realizaciju ugovora o zakupu.
“Projekat SE “Briska gora” je u zastoju, a EPCG će sa svojim partnerom, kompanijom Fortum iz Finske, inicirati razgovore sa novoformiranim Ministarstvom energetike i rudarstva, kako bi se ustanovilo da li se mogu prevazići administrativni problemi sa kojima se projekat susreo u minulom periodu. Mislim da bismo, na fonu ranije iskazane spremnosti za ostvarivanje ciljeva pravedne tranzicije, a cijeneći izuzetan solarni potencijal prostora Briske Gore, morali da valorizujemo tu priliku”, rekao je početkom maja u intervjuu “Vijestima” izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović.
Iz energetske kompanije je nekoliko puta saopštavano da čekaju usvajanje Prostorno-urbanističkog plana (PU) za Opštinu Ulcinj da bi započeli ovu investiciju. PUP Opštine Ulcinj do danas nije usvojen, prenose Vijesti.