Evropska industrija osiguranja pozdravlja objavljeni izvještaj Marija Draghija (bivšeg italijanskog premijera i nekadašnjeg predsjednika ECB, sada savjetnika predsjednice Evropske komisije, Ursule von der Leyen) podržavajući potrebu da se prioritet da konkurentnosti EU-a.
Industrija podržava poziv iz izvještaja da se poveća protok ulaganja i štednje širom EU-a, da se obezbijedi da evropski ambiciozni planovi dekarbonizacije budu dio većeg koherentnog plana, te da se smanji regulatorno opterećenje.
Insurance Europe pozdravlja priznanje u izvještaju bivšeg italijanskog premijera da Evropi trebaju „ogromna ulaganja bez presedana iz istorijske perspektive” u iznosu od dodatnih 750-800 milijardi eura godišnje. Industrija osiguranja naglašava da može dodatno doprinijeti s obzirom na svoju ulogu glavnog dugoročnog institucionalnog investitora: evropski osiguravači uložili su blizu 9,5 biliona eura u ekonomiju, a 69% njihovih ulaganja u akcije, korporativne i državne obveznice nalazi se unutar EU-a.
Michaela Koller, glavna direktorica Insurance Europe, komentarisala je:
„Dragijev izvještaj s pravom kaže da EU mora staviti konkurentnost u središte svojih prioriteta u narednim godinama. Ako Evropa ne želi zaostajati na globalnoj sceni i želi ostvariti rezultate za sve Evropljane, mora otključati dalja privatna ulaganja kako bi podstakla inovacije, održivost i digitalizaciju. Mora preispitati kako EU postavlja pravila, tako da propisi podržavaju, a ne ometaju, sposobnost industrije osiguranja da pruži zaštitu, stvori radna mjesta, podrži inovacije i ulaže u ekonomiju. Izvještaj nudi pravu ambiciju, ali nam je potreban jasniji plan djelovanja koji će omogućiti našem sektoru da odigra svoju punu ulogu”.
Ponavljajući nekoliko svojih nedavno usvojenih preporuka u manifestu o pitanjima osiguranja, Insurance Europe poziva EU da:
- Poveća privatna ulaganja u ekonomiju EU-a: • Olakšati potrošačima da ulažu u osiguranje i penzione proizvode • Riješiti pretjerane kapitalne zahtjeve koji trenutno djeluju kao prepreka • Povećati pristup osiguravača imovini kao što su rizični kapital, infrastruktura, kapital malih i srednjih preduzeća i dug • Promovisati finansijsku i osiguravajuću edukaciju, kao i mehanizme podsticanja
- Usvoji novi pristup regulativi EU-a koji olakšava, umjesto da guši, inovacije, globalnu konkurentnost i digitalizaciju, što uključuje: • Ispunjavanje obaveze EU-a da smanji teret izvještavanja za 25%. • Promjena pristupa regulativi EU-a razvojem i primjenom jasnih principa kako bi se obezbijedilo da je nova regulativa ograničena na ono što je zaista potrebno i da bude što efikasnija i efektivnija. Insurance Europe će nastaviti da ispituje i procjenjuje prijedloge sadržane u ovom obimnom izvještaju.