– Mišljenja sam da je u ovoj, kao i u mnogim drugim oblastima, našem društvu potrebna korjenita reforma. Taj proces može početi već danas,otklonom od postojećih loših praksi, kao i odgovornošću donosilaca odluka i transparentnošću procesa. Jer se samo na taj način može istinski ići naprijed ka jačanju naše ekonomije i društva u cjelini – naveo je Milatović.
On je naglasio da mu je zadovoljstvo što su se danas okupili u okviru platforme “Razgovor sa predsjednikom” kako bi otvorili veoma važnu temu, a ona se odnosi na korporativno upravljanje u državnim preduzećima.
– Jačanje integriteta u državnim kompanijama i njihova nezavisnost su jedan od prioriteta kada su u pitanju javne politike svuda u svijetu, pa i na našim prostorima – kazao je Milatović.
Kako je naglasio, o značaju državnih preduzeća u Crnoj Gori nije potrebno posebno govoriti, dovoljno je reći da upravljaju imovinom čija je vrijednost ekvivalentna godišnjem bruto domaćem proizvodu.
– Svjesni smo činjenice da se mnogim državnim preduzećima u našoj zemlji, već decenijama unazad, ne upravlja na efikasan i transparentan način, kao i da su uplivi partikularnih partijskih interesa i prakse neracionalnog zapošljavanja i dalje prisutni. Kada se na to doda često nedovoljna kompetentnost partijski raspoređenih kadrova, onda dobijamo značajno ugroženi potencijal ovih preduzeća da doprinesu ekonomskom razvoju naše zemlje i pružanju kvalitetnih javnih usluga – pojasnio je Milatović.
Dodao je da se već dugo u našoj zemlji ne vodi ili samo deklarativno vodi računa o troškovima po javne finansije i neželjenim učincima loše raspodijeljenih sredstava usljed zloupotreba u državnim preduzećima.
Državno vlasništvo koncentrisano je u visokorizičnim sektorima, poput prerađivačke industrije, energetike i infrastrukture, u kojima se putem vrijednih koncesija i krupnih projekata javnih nabavki, javni i privatni sektor prepliću.
Zato se u svim izvještajima, uvijek i bez izuzetka, sugeriše da su za djelotvorno smanjivanje rizika od zloupotrebe u državnim preduzećimaneophodne dvije stvari: 1) odgovorno državno vlasništvo i 2) dobro korporativno upravljanje – naveo je Milatović.
Svjedoci smo da u našem sistemu možemo govoriti ili o nepostojanju korporativnog upravljanja kakvo poznaju razvijene ekonomije ili o njegovoj lošoj kopiji. Da bi napravili otklon od starih praksi kojima svjedočimo i danas, od ključnog značaja je da prepoznamo potrebu za suštinskim reformama u upravljanju državnim preduzećima kako bi se osigurala njihova efikasnost i održivost, poručio je Milatović.
Na panelu su osim predsjednika govorili prof. dr Mijat Jocović – dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, dr Nina Drakić – predsjednica Privredne komore Crne Gore i Vuk Maraš – izvršni direktor, BIRN Crna Gora.
Ovaj događaj jedan je u nizu panela koji se organizuje u okviru formata “Razgovor sa Predsjednikom“.