Kompanija Monteput potpisala je ugovor sa kompanijom „Građevinski Institut Makedonija“ AD Skoplje, za izradu Idejnog rješenja za dionicu brze saobraćajnice od Herceg Novog do Budve, prelazak preko Bokokotorskog zaliva. Vrijednost ugovora je 175 329 eura sa PDV-om, a rok za izradu Idejnog rješenja je pet mjeseci, saopštili su iz te kompanije.
“Izrada Idejnog rješenja, za dionice označene na mapi brojevima 9 i 10, ima za cilj ispitivanje alternativnih koridora brze saobraćajnice i njenog povezivanja sa ostalim djelovima glavne putne mreže. Početak brze saobraćajnice je u zoni Debelog Brijega, zatim preko zaleđa Herceg Novog dolazi do Tivta ili Kotora, i vezuje se na dionicu čiji je koridor jedinstven od zone Bratešića ka Budvi. Prilikom izrade rješenja posebna pažnja mora biti posvećena očuvanju prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora kako bi se očuvala njegova izuzetna univerzalna vrijednost u skladu sa svjetskom baštinom”, saopštili su iz Monteputa.
Ova dokumentacija, kako su kazali, poslužiće kao osnov za konačno opredjeljenje položaja ovog koridora u Predlogu Prostornog plana Crne Gore kao najvažnijeg strateškog planskog dokumenta kojim se određuju državni ciljevi, pravila i mjere prostornog razvoja, u skladu sa ukupnim ekonomskim, socijalnim, ekološkim i kulturno-istorijskim razvojem države.
Vlada Crne Gore je utvrdila pet razvojnih koridora: autoput Bar – Boljare; Jadransko – jonski autoput; brza saobraćajnica duž crnogorskog primorja; brza saobraćajnica Bijelo Polje – Pljevlja – granica sa BIH; i brza saobraćajnica Podgorica – Nikšić – Žabljak – Pljevlja.
Tih pet koridora razvijeno je kroz 18 dionica autoputeva i brzih saobraćajnica, koje predstavljaju zasebne građevinske i funkcionalne cjeline.
“Izradom tehničke dokumentacije stiču se preduslovi za izgradnju što dalje zavisi od dinamike izgradnje u regionu i obezbjeđivanja sredstava finansiranja. Izgradnja planiranih autoputeva i brzih saobraćajnica u Crnoj Gori značajno će skratiti vrijeme putovanja, povećati bezbjednost i udobnost saobraćaja. Očekivano vrijeme putovanja određenom dionicom računa se u odnosu na dužinu dionice i dozvoljenu – projektovanu brzinu kretanja na toj dionici”, kazali su iz Monteputa.