Ministri finansija iz Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20) odobrili su juče novi plan borbe protiv utaje poreza, kojoj pribjegavaju multinacionalne kompanije i koja godišnje zemlje svijeta košta najmanje 100 milijardi dolara.
Takozvani plan za Rješavanje problema erozije osnovice i prebacivanja profita (BEPS), čiji je zadatak za zatvori zakonske „rupe“ koje multinacionalne kompanije koriste za izbjegavanje plaćanja poreza, usvojen je juče na sastanku ministara finansija iz zemalja G20 i iz tržišta u razvoju, prenosi agencija Frans pres.
Ovom planu je, kako dodaje francuska agencija, još potrebno „zeleno svjetlo“ lidera G20 na novembarskom samitu u Turskoj.
Potpredsjednik turske vlade, Dževdet Jilmaz, koji je objavio ovu odluku, rekao je da ovo „istorijski momenat“ u borbi protiv utaje poreza, koja vlade svijeta godišnje košta između 100 do 240 milijardi dolara.
Ovaj plan se, kako je naveo, bavi sveobuhvatnim nizom pitanja, kao što su problemi prekograničnog prebacivanja profita, korišćenja statusa „neoporeziv“ u brojnim zemaljama i digitalne ekonomije.
Capital.ba