Prvi put od kada je Mario Draghi preuzeo čelno mjesto Evropske centralne banke (ECB), četiri najveće ekonomije eurozone bilježe rast, piše Bloomberg. Potrošnju su pokrenuli slabiji euro i niže cijene nafte, strah od deflacije je smanjen, a još jedna godina ECB-ovih podsticaja obećava da će se rast nastaviti.
Izvještaji koji će biti objavljeni u petak vjerovatno će pokazati rast grupe od 19 zemalja deveti uzastopni kvartal, a ponajviše je u fokusu rast koji su zabilježile Njemačka, Francuska, Italija i Španija.
U ljeto 2012. kada je Draghi postao predsjednik ECB-a, stvari nisu tekle tako glatko. Tada je izjavio da će “uraditi šta god bude bilo potrebno ” da održi eurozonu. Godinu kasnije njegova je domovina Italija trpila najdužu recesiju od Drugog svjetskog rata.
BDP-a eurozone u drugom je kvartalu u odnosu na prethodni, prema procjenama ekonomista koje je anketirao Bloomberg, porastao 0,4 posto.
Španija, čija je vlada morala da zatraži pomoć za bankarski sektor 2012., nalazi se na čelu dobitnika – njena je ekonomija porasla najviše u osam godina.
Njemačkom rastu najviše doprinosi potrošnja podstaknuta najnižom stopom nezaposlenosti. Italija, čiji je premijer Matteo Renzi obećao rezanje poreza, bilježi rast od 0,3 posto, a Francuska je rasla četvrti uzastopni kvartal.
Izvor: Banka