Šefovi država južnoameričkih zemalja pozdravili su osnivanje razvojne banku BRIKS-a kao alternativu “divljem kapitalizmu” i međunarodnim institucijama.
Predsjednica Brazila Dilma Rusef i njeni partneri iz Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike sinoć su se susreli s predsjednicima zemalja Južne Amerike, Argentine, Kolumbije, Čilea, Venecuele, Bolivije koje su svesrdno pozdravile osnivanje nove finasijske institucije koja treba da bude protivteža Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, prenio je AFP.
Situacija u Argentini, koja prema presudi američkog Vrhovnog suda treba da isplati 1,3 milijarde dolara nagomilanog duga hedž fondovima, naišla je na razumijevenja ostalih učesnika susreta.
Predsjednica Argentine Kristin Kiršner oštro je osudila “međunarodno pljačkanje” optuživši multilateralne institucije sa sjedištem u Vašingtonu da komplikuju život naroda umjesto da donese rješenja.
Njeni južnoamerički saveznici radiklne ljevice podržale su taj njen stav.
Nova banka BRIKS-a sa kapitalom od 50 milijardi dolara i fondom rezervi koji raspolaže sa 100 milijardi dolara prema ocjeni Venecuelanskog predsjednika Nikolasa Madura predstavlja veliku novost za čitavu Južnu Ameriku koja se bori protiv “spekulativnih fondova”.
“Siguran sam da će razvojna banka omogućiti u budućnosti kraj politici neoliberalizma i neokolonijalizma”, izjavio je bolivijski predsjednik Evo Morales.
Čak je i predsjednik Kolumbije Huan Manuel Santos, predstavnik desnog centra tradicionalnog partnera SAD, ocijenio situaciju u kojoj se Argentina trenutno nalazi kao iracionanu i neuobičajenu.
Svi predstavnici zemalja Južne Amerike dali su veliku podršku banci BRIKS-a.
Predsjednica Brazila je, međutim, nešto ranije posle biletarnlnog susreta sa indijskim premijerom Naredrom Modijem izjavila da cilj zemalja u usponu nije udaljavanje od MMF već, naprotiv da je u njihovom interesu njegova demokraizacija.
Kineska državna agencija Ksinhua juče je prokomentarisla da nova banka sa sjedištem u Šangaju čije će guverner biti Indus, nudi dugoisčekivanu i korisnu alternativu svjetskim finasijskim institucijama kojima dominira Zapad.