Zbog pada prihoda nema dividende iz Plantaža

Državna firma Plantaže tokom protekle godine ostvarila je neto dobit od 1,55 miliona eura što je za 1,7 miliona manje nego godinu ranije, saopšteno je na Skupštini akcionara.

Na preporuku Vlade, odlučeno je da se dobit ne raspoređuje akcionarima. Iako kompanija prikazuje pozitivno poslovanje ona je ostvarena kao računovodstvena stavka jer u bilansu uspjeha stoji stavka o povećanju vrijednosti zaliha od 5,7 miliona iako ne predstavlja prihod. Kratkoročne i dugoročne obaveze kompanije iznose 26,4 miliona, dva miliona više nego godinu ranije. Prihodi od prodaje lani su iznosili su 26,5 miliona ili 9 miliona manje od plana. Zbog tih loših rezultata smanjene su zarade za pola miliona, kao i drugi troškovi za još dva miliona.

Usvojen je izvještaj revizorske kuće KPMG u kojem se navodi da potraživanje od 1,9 miliona eura od Glavnog grada još nije naplaćeno i da nije izvjesno kada će se to dogoditi, da nema ni sporazuma kojim bi se riješilo potraživanje niti su Plantaže tražile obezbjeđenje. Direktorica Plantaža Verica Maraš je navela da su revizori naveli da “rukovodstvo smatra da postoji realna osnova za naplatu”.

Izabran je stari odbor direktora u kojem je predsjednik rektor Univerziteta Donja Gorica Veselin Vukotić, dok su članovi direktor Fonda PIO Dušan Perović, direktorica Zavoda za zapošljavanje Vukica Jelić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine Ervin Spahić, penzionisani rukovodilac Plantaža Danilo Spaić, predstavnik Sosijete ženeral banke Radule Raonić i Ministarstva poljoprivrede Blagota Radulović.

Kredit iz Abu Dabiia za hladnjaču

Veselin Vukotić je kazao je “99 odsto izvjesno” da će Plantaže dobiti kredit iz Fonda za razvoj Abu Dabija, a akcionari se nijesu interesovali za detalje. Taj kredit, koji je crnogorskoj poljoprivredi navodno odobren u iznosu od 50 miliona dolara, je najavio ranije ministar poljoprivrede Petar Ivanović, ali nikada nijesu saopšteni njegovi uslovi. Maraš je “Vijestima” kazala da su predložili nabavku hladnjače, koju bi koristili tokom nekoliko mjeseci za skladištenje breskvi i grožđa, a da bi se ostali dio godine iznajmljivala.

Cijena tog kredita bi bila između 1,5 i dva miliona eura. Maraš je kazala da je to tek ideja i da tender tek treba da bude raspisan.

ND VIJESTI

Slični Članci