Kinesko spuštanje letelice bez ljudske posade na Mjesec otvorilo raspravu o potencijalnoj eksploataciji resursa sa Mjeseca – i o tome ko je zapravo vlasnik jedinog Zemljinog prirodnog satelita?
Kineska misija Čang’e 3 bila je prvo uspješno takozvano „meko“ sletanje na Mesec u poslednjih 37 godina. Svemirska sonda odnijela je robota nazvanog „Zec od žada“, koji vrši geološka ispitivanja.
Naučnici koji stoje iza Čang’e 3 misije, poput Ža Janga, uzbuđeni su onim što predstoji.
“Zec od žada sada ide na zapad i na oko 30 metara se nalazi kamen u obliku piramide. Kamen je vrlo neobičan jer je drugačijeg oblika od ostalog kamenja“, kaže Ža Jang.
Pred početak misije, kineski naučnici su opisali Mjesec kao potencijalni izvor minerala. Međutim, trenutno niko ne može da prisvoji Mjesec, kaže Ijan Kroford, profesor planetarnih nauka na koleždu Birkbek, univerziteta u Londonu.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
“Zakonski status Mjeseca se vodi članom 2, Međunarodnog sporazuma o svemiru iz 1967, u kojem se državama izričito zabranjuje prisvajanje Meseca”, objašnjava Kroford.
Sporazumom iz 1967. međutim predviđeno je da će samo države imati mogućnost da lansiraju ovakve misije. Profesor Kroford smatra da je vrijeme da se ovaj sporazum obnovi.
“U narednih nekoliko decenija, ekonomska eksploatacija Mjeseca biće
tehnički moguća. Iako nema minerala koji mogu da se iskopaju, industrija svemirskog turizma dobija na popularnosti tako da možemo da pretpostavimo da će porasti interesovanje za slanje ljudi na Mjesec kao putnika koji plaćaju kartu. Ništa od toga se ne nalazi u Međunarodnom sporazumu iz 1967”, kaže Kroford.
Sa kompanijama poput Virdžin Galaktika to postaje sve realnije. Virdžin Galaktik je protekle nedelje po treći put izveo supersonični probni let i planira da poveze prve putnike u svemir već ovog ljeta.
Provokativna izložba u Londonu, pod nazivom “Republika Mesec” bavi se konceptom vlasništva u svemiru.
Umjetnica Kejti Paterson prevela je Betovenovu Mjesečevu sonata u Morzeovu azbuku. Signal se šalje u svemir, zatim se odbija o površinu Mjeseca i vraća na Zemlju – gdje dolazi u interakciju sa žicama na klaviru, koji zatim sam izvodi kompoziciju. Medjutim, Mjesečevi krateri apsorbuju i izobličuju signal.
Leonid Tiškov napravio je svoj model Mjeseca i poveo ga na put oko svijeta. Fotografije služe da pokažu kako je Mesec pomogao ljudskom rodu da prevaziđe usamljenost ujedinivši nas oko sebe.
“Ideja je bila da Republika Mesec bude izmišljena država. Ali svi umetnici koji su učestvovali u izložbi, prikazali su šta za njih lično znači Mjesec”, objašnjava Rob La Franej, kustos izložbe.
Kinesko lunarno slijetanje otvorilo je razgovor o budućoj eksploataciji Mjeseca, ali naučnici se slažu da ta misija predstavlja novo, uzbudljivo, poglavlje u istraživanju svemira.