Crnoj Gori u ovom trenutku ne prijeti dužničko ropstvo zbog javnog duga koji je prošle godine bio na nivou od 58 odsto bruto domaćeg proizvoda, ali dalji trendovi zavisi od načina finansiranja duga, saopštio je viceguverner Centralne banke Nikola Fabris na skupštinskom Odboru za ekonomiju, finansije i budžet.
Članovi Odbora danas su usvojili Izvještaj o radu Centralne banke za prošlu godinu, prema kojem je makroenergetski ambijent u Crnoj Gori poboljšan.
Fabris je saopštio da je u Crnoj Gori prošle godine ostvaren ekonomski rast, očuvana stabilnost, ali da su, osim velikog broja pozitivnih ekonomskih indikatora, evidentirani brojni izazovi.
„Učešće nekvalitetnih kredita je i dalje visoko, ali je bankarski sistem solventan. Likvidna sredstva iznose 580 miliona evra, a bankarski sistem je uspio da ostvari skroman pozitivan rezultat od dva miliona evra“, rekao je Fabris.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
On je dodao da je kreditna aktivnost slaba i da je u odnosu na 2012. godinu odobreno svega 15 odsto više kredita.
Fabris je, na pitanje o eventualnom uticaju novog zaduživanja za potrebe gradnje autoputa na nivo javnog duga, odgovorio da je ponuda koju je Crna Gora dobila za realizaciju tog projekta najpovoljnija.
„Prvih godina gradnje biće neophodno da se iz kapitalnog budžeta izdvoji oko 30 miliona evra, a kasnije će se ostvarivati određeni prihodi po osnovu naplate putarina i slično“, kazao je Fabris.