Svaki peti mladi Njemac živi u siromaštvu ili je izložen toj opasnosti, prenose danas njemački mediji rezultate jedne studije “Monitor Jugendarmut”.
Studija pokazuje da su nemaštinom pogođeni prije svega oni nižeg obrazovnog niovoa i bez zanimanja.
Pod pojmom “siromaštvo mladih” autori ove studije, sačinjene povodom upravo održanog Dana katolika Njemačke, podrazumijevaju kako nedostatak materijalnih dobara, tako i loš status u društvu.
Kada je reč o siromašnima u bogatoj Njemačkoj, jedna anketa, objavljena početkom ove godina, pokazala je da je većina Njemaca, njih 66 odsto, spremno čak da podrži i povećanje poreza, radi pomoći siromašnoj djeci i mladima u Njemačkoj.
Njemačka štampa je pisala da više od 2,4 miliona djece i mladih živi u siromaštvu.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Roditelji ove djece i omladinaca raspolažu sa manje od 60 odsto prosječne neto zarade, koja bi za bračni par sa jednim djetetom, iznosila 1.564 eura, kaže se u jednoj studiji Instituta WSI u kojoj se može na regionalnoj osnovi vidjeti gde žive najsiromašnija djeca.
Sudeći prema studiji, siromaštvo najčešće pogađa djecu u pokrajini Meklenburg-Prednjoj Pomeraniji, smještenoj na obalama Baltika i granici prema Poljskoj, gde prosečna kvota siromaštva dece iznosi 33,5 odsto.
U toj pokrajini istočnjačke ljepote i duge morske obale, koja se rve sa mukama u privredi i neonacistima u parlamentu, 46.336 djece ispod 15 godina, odnosno, njih 25,1 odsto, živi od socijalne pomoći koju roditelji primaju, pokazuje statistika.
Najmanje bijede kuca na vrata dece u Bavarskoj, u regionu Regenzburga, gdje je siromaštvom pogođeno 9,9 odsto djece, što je upola manje nego na nivou savezne države.