Komisija za hartije od vrijednosti, kojom 12 godina predsjedava Zoran Đikanović, poslovala je prošle godine sa gubitkom od 582,6 hiljada eura. Taj gubitak je 130 hiljada veći nego 2012. godine, piše DAN.
Prihodi KHOV-a lani su bili 481,3 hiljade, što je 150 hiljada manje nego godinu prije, dok su rashodi iznosili preko milion eura i bili su malo manji nego godinu prije. Komisija je za troškove 31 zaposlenog platila 530,2 hiljade eura, što je 49 hiljada više od ukupnih prihoda. Suma od 530,2 hiljade, za 88 hiljada eura je manja od troškova zaposlenih u 2012. godini.
Dešavanja na tržištu kapitala u 2013. godini nijesu išla u očekivanom smjeru, pa su zbog toga ostvareni prihodi manji od planiranih. Prihodi po osnovu naknade za korporativne aktivnosti manji su za preko 350 hiljada, što je 63 odsto manje od planiranih, dok su prihodi od naknade za kontrole godišnjih izvještaja manji za 40 hiljada. Od kontrole investicionih fondova prihodovano je 60 hiljada manje od plana, navodi se u izvještaju o radu KHOV-a za prošlu godinu koji je predat Skupštini.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Član Odbora za ekonomiju i bivši direktor Nex berze Mladen Bojanić (PCG) smatra da bi logično bilo da i sam regulator plati cijenu urušavanja tržišta kapitala.
Već dvije godine KHOV bilježi značajne finansijske gubitke, milion eura za 2012. i 2013. godinu. Očigledno ne žele da prihvate činjenice da je drastičan pad prometa na berzi, više nego prepolovljen broj brokera, drastičan pad neto vrijednosti fondova… Sve to nije dovoljno prvoj instituciji tržišta kapitala da uvidi kuda ide domaće tržište, pa zamajavajući javnost da je to trenutna ili prolazna kriza, nastavlja sa neracionalnim poslovanjem, kazao je Bojanić.
Kako je naveo, on je zagovornik integrisanog modela finansijskog nadzora, odnosno objedinjavanja KHOV-a i Agencije za nadzor osiguranja u jednu instituciju CBCG.
Sve mi se čini da će KHOV ugasiti sama sebe prije nego vlast shvati da je neminovno udruživanje finansijskih regulatora zaključio je Bojanić.