Zemlje Jugoistočne Evrope postaju sve važnije za energetsku sigurnost Evrope, u vrijeme kada ukrajinska kriza čini neizvjesnim dotok gasa iz Rusije preko Ukrajine, ociijenili su u subotu u Bukureštu predsednici parlamenata i delegacije dvanaest zemalja regiona.
Okupljeni u Procesu saradnje na Jugoistoku Evrope (SECCP), oni su u glavnom gradu Rumunije učestvovali na inauguralnoj sjednici Parlamentarne skupštine te inicijative pokrenute 1996.
Novi korak u institucionalizaciji SECCP-a trebalo bi da osnaži političku i saradnju na području infrastrukture, saobraćaja, borbe protiv organizovanog kriminala i naročito energetike kroz razvijanje interkonekcija i diverzifikovanja izvora gasa.
“Danas je jasnije nego ikad prije da je energetska sigurnost evropski prioritet. Zato je naš region sve važniji jer smo tranzitno područje za gas s istoka”, rekao je predsedavajući SEECP-a, rumunski ministar spoljnih poslova Titus Korlatean.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
I predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko smatra da se ukrajinska kriza višestruko odražava na region i cijelu Evropu. Događaji u Ukrajini “na naš prostor negativno utiču na političkom, privrednom, a posebno na planu bezbjednosti, posebno energetske”, rekao je on.
Stanje u Ukrajini ubrzalo je napore EU da smanji energetsku zavisnost od Rusije, dok Moskva već dugo vremena pokušava da smanji oslanjanje na Ukrajinu kao glavnu rutu za izvoz gasa u Evropu, svoje najveće tržište.
Budućnost Južnog toka, 2.400 kilometara dugog gasovoda iz Rusije preko Crnog mora do južne Evrope, čime se izbjegava Ukrajina, doveden je u pitanje zbog spora između EU i Rusije nakon ruskog pripojenja Krima.
Odluka EU da zamrzne razgovore o izgradnji Južnog toka posebno je pogodila južne članice Unije, poput Bugarske, ujedno i članice SEECP-a, koje su gotovo potpuno zavisne od ruskog gasa.
“Događaji u našem susjedstvu ne utiču samo na sigurnost, nego i na ekonomski razvoj našeg regiona“, rekao je predsjednik bugarskog parlamenta Mihail Mikov.
Južni tok trebalo bi da preko Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovenije doprema plin do Italije, a završetak izgradnje planira se do kraja ove decenije. U projekat se nedavno uključila i Austrija.
Uz Južni tok, ukrajinska kriza još veću važnost dala je Transjadranskom gasovodu (TAP) kojim bi se gas iz Azerbajdžana dopremao u Italiju preko Grčke i Albanije, uz krake prema Crnoj Gori i Hrvatskoj.
Članice SEECP-a su Albanija, Bugarska, Grčka, Makedonija, Rumunija, Srbija, Turska, BiH, Hrvatska, Moldavija, Crna Gora i Slovenija.