Države sa `najskupljim` platama

Zaposleni u Belgiji plaćaju najveće poreze i doprinose među članicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), a zatim slijede Nijemci pa Austrijanci, navodi se u godišnjem izvještaju o visini poreza zaposlenih.

U čak 25 od 34 država članica OECD u protekle tri godine došlo je do porasta poreza na lični dohodak, kao posljedica smanjivanja subvencija i poreskih kredita, navedeno je u najnovijem izvještaju ove organizacije, prenijeli su belgijski elektronski mediji.

Najviše prosječno poresko opterećenje za pojedinačne radnike bez djece koji zarađuju prosječnu platu u svojoj zemlji, zabilježeni su u Belgiji 55,8 odsto, potom u Njemačkoj 49,3, zatim u Austriji 49,1, i Mađarskoj 49 odsto.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Francuska je na petom mjestu sa 48,9 odsto, Italija na šestom sa 47,8 odsto. Na sedmom je Finska sa 43,1 odsto, osmom Švedska sa 42,9 odsto, devetom Češka sa 42,4 odsto, dok se Slovenija našla na desetom mjestu sa 42,3 odsto.

Najniža izdvajanja za poreze je u Čileu od sedam odsto, potom u Novom Zelandu sa 16,9 odsto i Meksiku sa 19,2 odsto.

Najveće opterećenje za zaposlene koji su jedini izdržavaoci u porodicama sa dvoje djece bilo je u Grčkoj čak 44,5 odsto, Francuskoj sa 41,6 odsto i Belgiji 41,5 odsto.

Novi Zeland ima najmanje opterećenje takvih radnika sa samo 2,4 odsto poreza na lični dohodak. Prosječno poresko opterećenje zarada u OECD poraslo je dodatno 0,2 odsto u 2013. na sadašnjih 35,9 odsto

Slični Članci