Uz pomoć zlatne vize, koja podrazumijeva investiciju od 250.000 eura u zemljama Sredozemlja, bogataši sa raznih strana svijeta mogu slobodno da se kreću šengenskim prostorom.
“Zlatna viza” dolazi kao nagrada strancima koji kupe nekretninu za najmanje 250.000 eura u Grčkoj, a od pola miliona eura u Portugalu i Španiji, prenosi Rojters.
“To je jedna od najvećih prednosti ulaganja u Portugaliju”, izjavio je 33-godišnji Edvard Hu, kineski poljoprivrednik.
Hu je u septembru za 560.000 eura kupio kuću za odmor u najpopularnijem portugalskom letovalištu Algarveu i time stekao porodičnu vizu za Evropu, koja će važiti sve dok je on vlasnik nekretnine.
Sredozemne plaže nekad su bile dovoljan mamac za dolazak u južnu Evropu, međutim, sa krizom koja je tu regiju snažno zahvatila, dvije zemlje Iberijskog poluostrva nastoje da uz pomoć inostrane finansijske injekcije oporave urušeno tržište nekretnina.
Kupci iz Kine, Rusije, sa Bliskog istoka i iz drugih djelova svijeta koji kupe nekretninu za najmanje 500.000 eura stiču dozvolu za neograničeno kretanje šengenskim prostorom 26 evropskih zemalja .
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Ta podsticajna mjera i pad cijena nekretnina donose i prve rezultate oporavka na tržištu od tri miliona praznih kuća na Iberijskom polustrvu.
U Kini i Rusiji oglašavaju se nekretnine u rasponu od 80.000 eura za stan i do 15 miliona eura za vile.
Portugalska vlada izdala je 318 “evropskih zlatnih viza” otkako je prije godinu dana počela program kojim je privukla 200 miliona eura , uglavnom u nekretnine, a do kraja godine nada se da će to biti i 300 miliona.
U turističkom naselju Pine Clifs u Algarveu apartmani koštaju od 780.000 eura , a vile i više od 4,5 miliona.
Španija, u kojoj je tržište nekretnina cvjetalo pre krize 2008, uvela je u septembru sličnu mjeru.
“Najprivlačnije su zone oko Barselone i ljetovališta poput Marbelje”, kaže Kristijan de Milas iz Agencije za nekretnine, koji ističe da je malo kupaca koji izdvajaju iznad propisanog limita.
Grčka je sličnu mjeru uvela ove godine i nudi vizu za kupovinu nekretnine od najmanje 250.000 eura.
Malta strancima koji ulože 650.000 eura odnedavno nudi državljanstvo, koje im omogućava bezvizni odlazak u zemlje Šengena i SAD.
Najviše je kupaca iz Kine i Rusije i zato su oglasi za prodaju kuća i natpisi za turističke atrakcije u Španiji ispisani i ruskim i kineskim jezikom.
U Portugalu strani ulagači moraju da provedu najmanje sedam dana u godini, a u Španiji je dovoljna jedna posjeta godišnje.
Rusi često kupuju kuće za odmore radi iznajmljivanja, drugi zato da bi mogli bez viza slobodno putovati Evropom, ali ima i onih koji namjeravaju da se trajno nasele u Španiji.
Prema zakonu o zlatnoj vizi, kupci su dužni da novac prebace u lokalnu banku i objasne i njegovo poreklo, čime se sprečava pranje novca. Dozvola boravka vrijedi sve dok je nekretnina u vlasništvu kupca.
Portugal je učinio još jedan korak, jer nudi oslobađanje od poreza za strance koji se nastane u toj zemlji sve dok penziju primaju iz inostranstva.
Zakon o porezu zaživio je 2013. i prema njemu jedinstvena poreska stopa od 20 posto primjenjuje se na strance koji se prijave u Portugalu, u trajanju od deset godina. Više od 1000 ljudi prijavilo je, prema tim propisima, prebivališste u Portugalu, a riječ je uglavnom o penzionerima iz Skandinavije, Francuske, Nemačke i Velike Britanije.
Sličan zakon postoji u Španiji.