Na svjetskim valutnim tržištima dolar je prošle sedmice ojačao, nakon četiri nedjelje slabljenja, jer se ulagači nadaju da će se u Washingtonu uskoro postići dogovor o budžetu i povećanju dozvoljenog zaduživanja države.
Kurs eura prema američkoj valuti oslabio je prošle sedmice 0,1 posto, na 1,3545 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena dolara porasla je 1,1 posto, na 98,58 jena.
I evropska je valuta ojačala prema japanskoj, pa je kurs eura porastao 1 posto, na 133,50 jena.
Dolar je, kao i prethodnih nedjelja, pod pritiskom bio sve do četvrtka, kada je naglo ojačao nakon sastanka američkog predsjednika Baracka Obame s predstavnicima republikanaca.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Premda nije postignut konkretan dogovor, već sama najava da će se razgovori nastaviti podstakla je nadu da će demokrati i republikanci pronaći rješenje da se državni službenici vrate na posao nakon 11 dana obustave rada, te da će američke vlasti moći plaćati sve svoje finanaijske obveze i nakon 17. oktobra.
Premda nisu poznati svi detalji pregovora, očekuje se da će Senat, u kojemu demokrati imaju većinu, ove nedjelje glasati o privremenom povećanju nivoa dozvoljenog ‘minusa’ države.
Dodatni podsticaj dolaru pružila je objava zapisnika s posljednjeg redovnog zasjedanja američke centralne banke koji je pokazao da je odluka o zadržavanju dosadašnje vrijednosti podsticaja donesena tek tijesnom većinom glasova i da je većina članova odbora poduprla postupno smanjenje kupovina obveznica prema kraju godine.
Iako najnoviji fiskalni problemi Washingtona prigušuju takva očekivanja, zapisnik je pružio podršku dolaru, prenosi Seebiz.