Prvi put u istoriji je zbir bruto domaćeg proizvoda zemalja u razvoju veći od zbira BDP bogatih svjetskih ekonomija, pokazuju podaci MMF.
Iako vrijedi istaći da je poređenje izvedeno uz usklađivanje pariteta kupovne moći, podaci pokazuju da je vrijednost robe i usluga koje proizvedu “siromašne” ekonomije veći za 1,6 biliona dolara od onoga što proizvedu svjetski “bogataši”.
Tržišta u razvoju imaju prilagođen BDP od 44,4 biliona dolara, dok razvijene zemlje proizvedu vrijednosti u iznosu od 42,8 biliona dolara na godišnjem nivou, prenosi “Kvarc”.
MMF među razvijene ekonomije svrstava 34 nacije – članice G7 (SAD, Britanija, Francuska, Njemačka, Italija, Kanada, Japan), ostale članice eurozone i četiri “nedavno industrijalizovane azijske ekonomije” – Tajvan, Hongkong, Singapur i Južna Koreja.
Preostalih 150 zemalja u svetu se smatraju tržištima i ekonomijama u razvoju.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Poređenje nije obuhvatilo dvije najveće svetske ekonomije – SAD, koja se svrstava u napredne razvijene ekonomije i na drugoj strani Kinu, koja se svrstava među tržišta u razvoju.
Vrijedi istaći da osim što su brojčano jače, nerazvijene zemlje imaju i značajnu predonst u populaciji, pa su tako daleko iza “bogataša” kada se govori o godišnjem proizvodu “per capita”.
Bogate zemlje mogu da se pohvale sa godišnjim proizvodom od čak 41.369 dolara po čovjeku, u poređenju sa skromnih 7,415 u zemljama u razvoju. (B92)