Osjećate li se zbunjeno, mrzovoljni ste ili zabrinuti? Vrijeme da ubrzate moždane stanice i vratite mentalnu čvrstoću. Nije svejedno kako provodite vrijeme, radite li nešto ili trošite vrijeme na društvene mreže, jedete li jabuku ili kolač, odlazite li u teretanu ili radije sjedite i gledate televiziju… Vi ste ti koji donosite odluke.
I spisateljica Emma Young osjećala je zbrku u glavi, gubila kontrolu i bila nezadovoljna.
– Ove godine sam napunila 40 godina. Proslavila sam petu godišnjicu sretnog braka i proslavila rođendane naše dvoje djece. Imam solidne prijatelje i razumno uspješnu karijeru pisca. Ali, moj um je bio rastrgan. Osjećala sam da nisam bolesna, ali mentalno stanje bilo mi je nestabilno – opisala je Emma svoj život.
Kaže da je gubila živce sa djecom, bila razdražljiva u društvu supruga, brinula je zbog grešaka koje možda nije ni napravila, nije se držala plana dijete i vježbanja. Požalila se prijateljima, a oni su joj rekli da je to normalno, ali nije se s time mogla pomiriti pa je smislila kako mozak vratiti u formu. Naučila je kako se nositi sa stresom, piše Daily Mail.
Odlučila je nešto da promijeni pa je napravila plan sa šest tačaka. Njoj je pomoglo, a može i vama. Usvojite savjete i mozak će vam biti zahvalan. Osjećaćete se poletnije, optimističnije i srećnije, a svakodnevne odluke donosićete u trenu.
Šest savjeta kako vratiti mentalnu čvrstoću:
1. Postavljajte si izazove
Svaki izazov koji uspješno završite ispuniće vas ponosom i podići samopouzdanje. S vremenom ćete osjećati da možete više. Izazovi neka ne budu preveliki, ali ipak vas moraju izvući iz zone života u kojoj se osjećate ugodno. To može biti neki sport i postizanje određenih rezultata ili avantura u prirodi.
2. Postavite sebi ostvarive ciljeve
Svaki cilj koji ste postavili u životu i do njega stigli, ispuniće vas zadovoljstvom i srećom. Ali, ciljevi moraju biti dostižni, a ne predaleki od vašim mogućnosti jer to može biti frustrirajuće. Recimo, odlučite da ćete u mjesec dana izgubiti tri kilograma, to i napravite. Kad nešto odlučite, razmišljajte o tome pozitivno. Npr. ne razmišljajte kako morate izgubiti kilograme već što ćete time dobiti. To je odlična motivacija.
3. Duboko udahnite
Duboki udah pomaže stvaranju energije i boljoj koncentraciji na cilj, na ono što želite da uradite ili postignete. Ako počnete da osjećate paniku u određenoj situaciji, usporite disanje na pet udisaja u minuti. Otprilike šest sekundi udišite zrak pa ga oko šest sekundi izdišite.
4. Ne govorite sebi da nešto ne možete
Ako sami sebi govorite da nešto ne možete, tada to nećete ni napraviti. I obrnuto. Pozitivan stav donosi pozitivne rezultate. Odvojite 15 minuta dnevno i koncentrišite se na sebe. Dopustite sebi da budete sami sa svojim mislima i razmišljajte pozitivno, o lijepim stvarima u životu, planovima… Mentalno jaki ljudi pozitivno razmišljaju o svemu. Za njih je čaša uvijek napola puna, a ne napola prazna, kao što to vide pesimisti.
5. Vježbajući tijelo, vježbate i um
Fizička vježba može transformirati vaš um jer je odlična u borbi protiv stresa i depresivnih stanja. Odete li ljekaru i požalite se da ste depresivni, dobićete tablete. Ali, vježbanje ima daleko bolji učinak, a ne izaziva neželjene nuspojave. Razlog tome je to što fizički napor reguliše nivo hormona u tijelu. Pomaže i rastu novih moždanih stanica. Vježba ne mora biti isključivo u teretani. Pomaže i vrtlarenje, kućni poslovi, šetnja… najmanje 15 minuta dnevno. Ako u životni stil ubacite i jogu ili dizanje tegova, neka to bude dva puta nedeljno.
6. Sada je vrijeme da se opustite
Sjednite, zatvorite oči i opustite mišiće. Dišite polako. U glavi odaberite riječ koju ćete tiho ponavljati u sebi kod svakog izdaha. To može biti riječ ljubav, mir, sreća… Primijetićete pregršt misli koje će vam ispuniti um. Ponovo udahnite, izdahnite i ponovite riječ. Neka to traje deset do 20 minuta. Na kraju ćete osjetiti kako vam ugodna toplina prolazi tijelom. Ova vježba dokazano oslobađa od stresa, tjeskobe i pomaže kontrolisanju emocija.
Izvor: 24sata.hr