Bili ste na razgovoru za posao i on nije pošao dobrim putem. Niste dovoljno istakli svoje pozitivne strane, a na svjetlo dana više je izašlo ono negativno. I sad, kako popraviti svoje šanse za posao kad ste svjesni činjenice da ste ih već ‘uprskali’?
U slučaju da planirate da nazovete svog poslodavca kako biste popravili štetu, prije toga napravite nekoliko nužnih koraka, piše Mashable. [widgets_on_pages id=”Turizam”]
1. Nemojte sitauciju previše analizirati
Sasvim je normalno da nakon što ste završili intevju sami sebe preispitujete jeste li sve učinili kako treba. Neke od grešaka osobi s kojom ste razgovarali, izgledaće mnogo gore kada ih još dodatno istaknete. Ako ste ipak došli do zaključka da ste nešto važno ispustili, razmislite kako biste to mogli da popravite.
2. Napravite plan akcije
Popravljanje štete, takođe, može biti riskantno. Neki od onih koji vas intervjuišu za posao cijeniće dodatna pojašnjenja uz odgovore, dok će kod drugih to usmjeriti pažnju na greške. Stoga je važno utvrditi jesu li greške iz vaših intervjua toliko važne da se na njih ponovno treba vraćati i popravljati ih.
3. Popravite to s dostojanstvom
Najbolji način da ponovno pristupite osobi s kojom ste razgovarali o zaposlenju je uz kratki komentar. Na primjer, e-mail koji šaljete ne smije biti duži od dva pasusa i ne bi smio da sadrži preduga pojašnjenja. Nikako se ne izvinjavajte i nemojte pismo napisati priznavajući grešku. Dakle ne smijete pisati: “Oprostitie, tokom našeg razgovora u potpunosti sam zaboravio…” .
4. Naučite iz grešaka
Razmislite o greškama koje ste napravili i nastojte da ih popravite pri sljedećem intervjuu. Možda bi bilo dobro da zamolite prijatelja da s vama “odradi” probni intervju. Ne zaboravite, što budete više opušteni odgovarajući na pitanja sami sebi ili prijateljima, bićete manje živčani kada se intervju s poslodavcem zaista bude odigravao.