Žene su u odnosu na muškarce u prosjeku obrazovanije, imaju više radnog iskustva, a postaju članice odbora u kasnijim godinama života, prema istraživanju Međunarodne finansijske korporacije (IFC), članice Grupacije Svetske banke.
Izvještaj, pod nazivom “Žene u odborima u BiH, Makedoniji i Srbiji”, rezultat je četvoromjesečnog istraživanja sprovedenog sa ciljem prikupljanja informacija o zastupljenosti žena u upravnim i nadzornim odborima, navodi se u saopštenju, koje prenosi Tanjugbiz.
– Važno je istaći da i muškarci i žene vjeruju da su žene preciznije, bolje pripremljene za sastanke, fokusiranije na dnevni red, uravnoteženije u analizi upravljanja rizicima, spremnije za kompromise i bolje razumiju interese različitih zainteresovanih strana – kazala je šef kancelarije IFC-a u Bosni i Hercegovini, Lada Buševac.
Ona je istakla da je “75 odsto žena i 59 odsto muškaraca iz regiona saglasno da trenutne politike ljudskih resursa ne podržavaju žene u njihovim ambicijama u vezi s karijerom”.
Buševac je dodala da “60 odsto ispitanih žena i 47 odsto muškaraca smatra da su same žene u najboljoj poziciji da povećaju mogućnosti koleginicama koje žele da postanu članice odbora”.
Istraživanje je pokazalo da su tri najveće prepreke većoj zastupljenosti žena u odborima – sindrom dvostrukog tereta, slaba samopromocija i korporativni model “bilo kad, bilo gdje”.