Danska je, čini se, sve bliže da papirni novac i kovanice pošalje u istoriju. Tamošnja vlada, naime, predložiće ukidanje obveze za trgovce, prema kojoj su oni primorani da primaju gotovinu kao sredstvo plaćanja.
Vlada je tako najavila kako od iduće godine prodavnice odjećom, restorani i benzinske stanice ne bi trebale biti zakonski obvezni da primaju gotovinske isplate.
Takav je predlog dio programa mjera ekonomskog rasta, što za cilj ima smanjenje troškova, a povećanje produktivnosti danskih kompanija. Program mjera predstavljen je uoči izbora, zakazanih ove godine. Predlog je široko prihvaćen, obzirom da je najavljeno kako se njime kompanijama smanjuju troškovi sigurnosti, ali i teret upravljanja novčanicama i kovanicama.
Trećina za plaćanje koristi mobilnu aplikaciju
Za Dance to, pak, i nije nešto novo, obzirom da je u zemlji zabilježeno sve manje korištenje gotovine. Gotovo trećina Danaca koristi MobilePay, službenu aplikaciju danske banke, koja pametne telefone svojih korisnika spaja sa senzorima na blagajnama. Plaćanje se vrši na vrlo jednostavan način. Samo se uređajem mahne preko senzora i stvar je završena.
Međutim, postoje i opravdani strahovi kako će ovakvo ukidanje gotovine, a prebacivanje svih transakcija u svijet računara povećati broj hakerskih prevara i pljački, prenosi The Independent. U Švedskoj se, zemlji pri samom vrhu korištenja bankarskih transakcija u Evropskoj Uniji, broj kartičnih prevara duplirao u posljednjih deset godina.
Nordijske zemlje prednjače u plaćanju karticama
Danci su i tome problemu pristupili na jednostavan, a efektan način. Naime, sve MobilePay aplikacije povezali su s poreskim brojevima svojih stanovnika te na taj način osjetno smanjile mogućnost prevare. Smatra se da zato neće biti otpora oko prihvatanja predloga za ukidanje obveze za primanje gotovinskih isplata.
Nordijske zemlje prednjače u negotovinskom plaćanju za usluge. 2013. je godine pljačkaš jedne švedske banke iz nje izašao praznih ruku, obzirom da u banci nije bila ni jedna jedina novčanica. Švedskoj se predviđa da bi do 2030. mogla potpuno izbaciti gotovinu iz upotrebe.