Thomas Piketty, francuski ekonomista, autor knjige “Kapital u 21. vijeku” u kojoj govori o savremenom kapitalizmu i koncentraciji bogatstva u rukama jedan odsto najbogatijih nasuprot 99 odsto siromašnih, gostovao je sinoć u Zagrebu.
Mediji u Hrvatskoj dali su veliku pažnju ovom događaju, a mi vam iz tih izvještaja izdvajamo najzanimljivije rečenice autora `novog Kapitala`.
„U Americi je porast nejednakosti upravo spektakularan. Amerikanci kažu da je riječ o globalizaciji, da je riječ o slabo plaćenoj radnoj snazi, da se ne može učiniti ništa, ali to naprosto nije istina. Prema istraživanju, vrlo malo ulažu u javne škole. Plate menadžera, pak, porasle su za 1 do 10 miliona dolara, a to nije nimalo poboljšalo, dokazali su, njihovu efikasnost. U Americi je minimalna plata 70-ih bila 10 dolara po satu, sada je 7, što je smanjilo i kupovnu moć.“
„Zemlje poput Francuske i Njemačke nisu otplatile svoje dugove u prošlosti, a sada druge tjeraju da ih otplate.“
„Kao ekonomista moj posao je da radim istraživanja i pišem knjige. Ne pišem ih za političare. Ako ih pročitaju to je dobro.“
„Budućnost Evrope nije u investicijama vec u školstvu, obrazovanju.“
„Kad je javno vlasništvo 80 ili 90 odsto onda možete opravdati privatizaciju, ali moraju postojati granice i ne može se ići prema nuli. Vlade ne mogu reći da treba sve privatizovati, što onda? Vi se i dalje morate zaduživati.“
„Nisam neolibral, premlad sam i da bih imao iskušenja s komunizmom sovjetskog tipa. Vjerujem u neki oblik javnog vlasništva, u nove oblike javnog vlasništva, progresivno oporezivanje i da u privatnim firmama radnici trebaju imati veći udio ili ovlašćenja. Mislim da nije utopistički vjerovati da u EU trebamo imati zajednički korporativni porez. Ne možemo ovako nastaviti da svaka zemlja ima različite stope poraza za multinacionalne kompanije. Kad to imamo, vrlo brzo dolazimo do nulte stope, kao što je to pokazao slučaj Luxksemburga.“