Proces po tužbi za polnu diskriminaciju protiv jednog od najprestižnijih preduzeća iz Silicijumske doline pruža uvid u položaj žena u investicionim kompanijama.
Elen Pao je tužila kompaniju za rizični kapital “Klajner Perkins Kofild”, jednog od početnih investitora kompanija Gugl i Amazon, i zatražila 16 miliona dolara, jer, kako tvrdi, nije dobila unapređenje zato što je žena.
Ona u svojoj tužbi opisuje tu kompaniju kao muški klub u kojem su žene isključene sa zabava u kući bivšeg potpredsjednika Ala Gora, na čijim sastancima se od žena traži da zapisuju bilješke kao sekretarice i u kojem su žene žrtve uznemiravanja i neotesanog ponašanja kolega.
Advokat Elen Pao je na suđenju tvrdio da u kompaniji “Klajner Perkins Kofild” postoji sistematska diskriminacija žena i da je za 40 godina postojanja, do trenutka kada je ona otpuštena, samo jedna žena unaprijeđena iz mlađeg u starijeg partnera.
Glavni advokat tužene strane je više puta ponavljao da Elen Pao nije imala potrebne vještine za uspjeh u tom poslu. Suđenje je u centar pažnje stavilo polnu nejednakost u sektoru tehnologija, u trenutku kada se ta oblast ubrzano razvija i pravi nove milijardere.
Elen Pao je tokom suđenja uglavnom tiho sjedjela i u pauzama saslušanja izbjegavala pitanja novinara.
Istražitelj Stiv Hiršfeld, koga je unajmila kompanija “Klajner Perkins Kofild”, svjedočio je da ona nije bila žrtva diskriminacije i da prema njoj nije bilo postupano drugačije nego prema muškim zaposlenima.
Hiršfeld je, međutim, prije tri godine utvrdio da je u drugom slučaju jedan od partnera u firmi seksualno uznemiravao jednu koleginicu.
Porota je saslušala i miljardera Džona Doera, jednog od mentora Elen Pao, koji je branio kompaniju, ali je priznao da je manjak žena u industriji rizičnog kapitala “jadan”.
Prema prošlogodišnjem istraživanju Babson koledža u Masačusetsu, među partnerima u 139 kompanija za rizični kapital ima samo šest odsto žena, manje nego 1999, kada ih je na tim pozicijama bilo 10 odsto.